Plastik sanatlarda rastlantının kullanılması
The Using of the accident in the plastic art
  1. Tez No: 74176
  2. Yazar: ANİ SETYAN
  3. Danışmanlar: PROF. OKTAY ANILANMERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Seramik Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET“Plastik Sanatlarda Rastlantının Kullanımı'”başlığını taşıyan bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci Bölüm, rastlantının tanımı ve onu oluşturan etkenlerin açıklanmasına yönelik olup bunlar; sezgi, bilinçaltı, coşku, doğaçlama, düş-düşlem, bellek gibi kavram başlıklarıyla ele alınmıştır. Yine bu bölüm içerisinde yaratım sürecinde rastlantı ; plastik sanatlarda malzemenin rastlantıdaki rolü ve batı sanatında da sıkça sözedilen Zen düşüncesinin yaratmadaki etkisine değinilmiştir. İkinci Bölümde; zaman içinde plastik sanatlarda akımlara yönelik rastlantısal oluşum ve etkileri analiz edilmiştir. Sonuç niteliğindeki üçüncü bölümde ise rastlantının kullanılması ve sonuçları açıklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY This work entitled“The Using of The Accident in the Plastic Art”is comprised of three parts. In the first part, the aim is to define the accident and the factors forming the accident; in the context, these are evaluated through the concepts of intuition, subconsciousness, ecstasy, improvisation, drem-dreaming, memory. Again in this part, the accident in the accident and the effect of Zen thinking in the creation, which is also too much mentioned in the Western art are pointed out. In the second part, the accidental formation in the plastic art in time according to the trends and effects of this accidental formation are analysed. In the third part to be considered as the conclusion, the using of the accident and its results are explained.