Ütopya ve distopyanın sanat içerisindeki yeri üzerine sosyal gerçekçi bir analiz
A social realist analysis of the place of utopia and dystopia in art
  1. Tez No: 741768
  2. Yazar: ZEHRA KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TURAN AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu eser metni, sanatın ütopya ve distopya kavramlarıyla ilişkisini incelemeyi amaçlamıştır. Bunu yapmak için, bu kavramların sanat eserlerinde görünürlüğü üzerine odaklanmış ve sanat tarihinden örnekler bu bağlamda analiz edilmeye ve yorumlanmaya çalışılmıştır. Kavramların sosyo-politik altyapısı nedeniyle, ütopya ve distopya kavramlarında arzu ve korku duygusu ile toplum düzeni arasındaki ilişki özellikle önemli olmuştur. Bu nedenlerle, konuyla ilgili var olan azımsanmayacak sayıda kitap ve makale ulaşılabildiği oranda incelenmiştir. Literatür ve eser inceleme yanı sıra, sanatın formal problemleri açısından ve üretim süreçleri açısından konuya bakabilmek için bir grup eser üretimi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the relationship between art and the concepts of utopia and dystopia. In order to achieve this aim, this text has focused on the visibility of these concepts in works of art and has tried analyzing and interpreting examples from art history in context. Due to the underlying socio-political aspects of these concepts, the relationship between the emotions of desire and fear and the societal order have become especially important when looking at notions of utopia and dystopia. For these reasons, a considerable amount of books and articles on this matter have been investigated. In addition to examining literary sources and individual artworks, there has been a group of artworks produced in order to explore form-related issues in art and their production processes.