Sağlık sektöründe aile hekimliğinin kurumsal itibarı: Gaziantep ili örneği
Corporate reputation of family medicine in the health sector: The case of Gaziantep
- Tez No: 741769
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SERDAR ERCİŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Kamu Yönetimi, Sağlık Kurumları Yönetimi, Public Relations, Public Administration, Health Care Management
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Birinci basamak sağlık hizmetlerinden olan aile hekimliği günümüz koşullarında kolay ulaşılabilirliği, sunulan hizmetlerin devamlılığı, verimliliği ve kalitesi ile hizmetten faydalananların üzerinde oluşturduğu algı kurum açısından oldukça önem taşımaktadır. Bundan dolayı sunulan sağlık hizmetlerinden herkesin ihtiyaçları doğrultusunda hakkaniyete uygun bir şekilde günümüz kaliteli standartlarında, memnuniyet odaklı tercih edilebilir ve olumlu geri bildirimler kurumun itibarının oluşmasında önem arz etmektedir. Dünyada ve ülkemizde uygulanan birinci basamak sağlık hizmetlerinden olan aile hekimliği uygulaması çağın ihtiyaçlarına cevap verebilecek yaklaşımlarla, toplumun tüm bireyleri tarafından tercih edilebilir bir şekilde hizmet sunulmasını amaçlamaktadır. Araştırma Gaziantep ilinde aile hekimliklerinden hizmet alan 945 kişiye 40 sorudan oluşan anket yöntemiyle uygulanarak kurumsal itibar ve bileşenleri değişik paydaşlarca değişik boyutlarla algılandığı görülmektedir. SPSS programı ve Lisrel programı ile %95 güven düzeyinde veriler analiz edilmiştir. Cronbach's Alpha güvenirlik analizi yapılmış ve ölçeğin güvenirlik düzeyinin 0,981 olduğu belirlenmiştir. Ölçeklerin faktör yapısı için açıklayıcı faktör analizi yapılmıştır. Katılımcıların demografik özelliklerine göre frekans ve yüzde analizi, katılımcıların ölçeklerden elde edilen maddelere ait katılım düzeyleri için betimsel istatistikler yapılmıştır. Cinsiyet, yaş ve eğitim durumlarına göre yapılan değerlendirmede, kurumsal itibar genel algıları eğitimlerine göre farkı istatistiksel olarak anlamlılık gösterdiği saptanmıştır. Fakat medeni durumlarına göre istatistiksel olarak anlamlılık göstermediği sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın modeline uygun olarak kurulan yapısal modelin kabul edilebilir uyuma sahip olduğu ve oluşturulan hipotezlere yapılan yapısal eşitlik modelinin sonucuna göre katılımcıların çalışanlara karşı ve kurumsal iletişim, kimlik ve imaj tutumlarının vizyon ve liderlik, sosyal sorumlulukları, kurum ortamları, ürün ve hizmet tutumları olumlu bir etkisi olduğu tespit edilmiş olup, hipotezler kabul görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The easy accessibility of family medicine, which is one of the primary health care services, in today's conditions, the continuity, efficiency, and quality of the services provided, and the perception it creates on those who benefit from the service are very important for the institution. For this reason, everyone can benefit from the health services provided in line with their needs, in an equitable manner and with today's quality standards, that health services should be satisfaction-oriented and preferable, and positive feedbacks are important in the establishment of the reputation of the institution. Family medicine, which is one of the primary health care services applied in the world and our country, aims to provide services that can be preferred by all members of society with approaches that can meet today's needs. The study was conducted with a survey method consisting of 40 questions to 945 people who received service from family medicine in Gaziantep and it was observed that corporate reputation and its components were perceived in different dimensions by different stakeholders. Data were analyzed with the SPSS program and the Lisrel program at the 95% confidence level. Cronbach's Alpha reliability analysis was performed and the reliability level of the scale was determined to be 0.981. Explanatory factor analysis was performed for the factor structure of the scales. Frequency and percentage analysis according to the demographic characteristics of the participants, and descriptive statistics for the participation levels of the participants for the items obtained from the scales were done. In the evaluation made according to gender, age, and educational status, it was determined that the difference in corporate reputation general perceptions according to their education was statistically significant. However, it was concluded that it did not show statistical significance according to their marital status. It was determined that the structural model established by the research model has an acceptable fit. According to the result of the structural equation model applied to the hypotheses created, it was determined that the participants have a positive effect on their attitudes towards employees, and their corporate communication, ıdentity and ımage attitudes have a positive effect on the attitudes of vision and leadership, social responsibilities, corporate environments, product and service; and the hypotheses were accepted.