COVID-19 pandemisinde çocuk sağlığı ve hastalıkları hekimlerinin iş düzeni, korunma ve hastalık geçirmeleri ile eğitim ve psikososyal etkilenimlerini değerlendiren çevrimiçi anket çalışması
Online survey study evaluation of child HEALTH and diseases doctors' work order, protection and diseases, education and psychosocial impacts in the COVID-19 pandemic
  1. Tez No: 741782
  2. Yazar: İDRİS MURĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVCAN AZİME BAKKALOĞLU EZGÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Araştırmamızda Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları (ÇSH) hekimlerinin COVID-19 pandemisi sürecindeki iş düzenleri, çalışma ortamlarının uygunluğu ile hastalığa yakalanma durumlarının, eğitim alma ve verme durumları, aile içi etkilenimleri ve psikososyal etkilenimlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gazi Üniversitesi Rektörlük Etik Komisyonunun 19.10.2021 tarihli ve 16 numaralı etik onayının ardından anketimiz Google form'lar üzerinden hazırlanıp, Türkiye Milli Pediatri Derneği üyelerine e-posta yoluyla gönderilmiş ve ÇSH hekimlerinin bulunduğu sosyal medya gruplarında paylaşılmıştır. Araştırmamız tanımlayıcı ve kesitsel bir çalışma olup online olarak hazırlanmıştır. Yedi başlık ve 68 sorudan oluşan ankete 417 hekim katılım sağlamıştır. Katılımcı hekimlerin %67'sinin kadın ve %17'sinin kronik bir hastalığa sahip olduğu görülmüştür. Hekimlerin %57'si korunmaya yönelik eğitim aldığını, yarısı kişisel koruyucu ekipman temininde sorun yaşadığını ve üçte ikisi de çalışma ortamlarının pandemi koşullarına uygun olmadığını belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate daily practice of pediatricians during the COVID-19 pandemic, the suitability of their working environment, their disease status, training on COVID-19 prevention, educational activities and the impact of pandemic on their family life and psychosocial status. After the ethics approval by Gazi University Ethics Commission, dated 19.10.2021 and numbered 16, our questionnaire was prepared via Google forms, sent to the members of the Turkish National Pediatrics Association via e-mail, and shared in social media groups of pediatricians. Our research is a descriptive and cross-sectional study and has been prepared online. 417 physicians participated in the survey consisting of seven domains and 68 questions. It was observed that %67 of the participating physicians were women and %17 had a chronic disease. %57 of the physicians stated that they were trainied on prevention, half of them had problems in the supply of personal protective equipment, and two-thirds stated that their working environment was not suitable for pandemic conditions.