Alev Alatlı'nın romanlarında metinlerarasılık
Intertextuality in Alev Alatlı's novel's
  1. Tez No: 741795
  2. Yazar: HATİCE NAMLI EMİROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN ULUDAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 348
Özet
Metinler oluşum süreçleri itibariyle kendilerinden önce gelen metinlerden izler taşımakla birlikte kendilerinden sonra gelecek metinlere de etki etmektedirler. Yazıya geçirildiği andan itibaren yazarından bağımsızlaşarak okur vasıtasıyla dolaşıma giren metinler metinlerarası ilişkiler ağının bir parçası hâline gelmektedirler. Başka metinlerden izler taşımakla birlikte her metin özgün birer metin olarak varlığını devam ettirmektedir. Postmodernist romanın kurgusunu oluşturan öğelerin başında gelen metinlerarası imleme yöntemleri, romanın üstkurmaca yapısındaki katmanları oluşturan öğeler olarak varlık göstermektedir. 1980 sonrası Türk romanında romancılığıyla kendinden söz ettiren Alev Alatlı entelektüel birikiminin etkisiyle romanlarında metinlerarası yöntemlere sıkça yer veren yazarlardan biridir. Yayımlanan on üç romanından elde edilen bulgular doğrultusunda özellikle alıntı, gönderme, montaj, epigraf ve anıştırma yöntemlerine başvurduğu görülmüştür. Elde edilen bulgular doğrultusunda romanlara dair yorumlara yer verilmiş ve belirli sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The texts take traces of the texts that came before them in terms of their formation process and affect the texts following them. The texts become independent of their writers and disseminated through the readers, becoming a part of the network of intertextual links as soon as they are written. Although it contains traces of other texts, each text continues to exist as the original. Intertextual marking methods, which are at the forefront of the elements that build up the fiction of the postmodern novel, exist as the elements that make up the layers in the metafictional structure of the novel. Alev Alatlı, who become famous as a novelist in Turkish novels after 1980, is one of the writers who frequently includes intertextual methods in her novels with the influence of her intellectual background. According to the findings obtained from his thirteen published novels, it was seen that she mainly used the intertextuality methods such as reference, montage, epigraph, and allusion. Based on the findings obtained, interpretations of the novels were included, and specific results were reached.