Alev Alatlı'nın romanlarında toplumsal cinsiyet
Gender in Alev Alatlı's novels
  1. Tez No: 830228
  2. Yazar: SİNEM ÇELİK PİNYALOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA DALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Toplumsal (gender) cinsiyet; biyolojik (sex) olarak kadın ve erkek kimliğinde dünyaya gelen kişilerin, toplumun kültürel değerleri doğrultusunda kadınlık ve erkeklik rollerini benimsemelerinin sonucudur. Bu bağlamda“Alev Alatlı'nın Romanlarında Toplumsal Cinsiyet”başlıklı yüksek lisans tezinde yazarın 1985'in Ocak ayında çıkan Yaseminler Tüter mi Hâlâ adlı romanından günümüze kadar yazdığı romanları“toplumsal cinsiyet eşitsizliği”üzerinden incelenmiştir. Alatlı, romanlarında“kadın”temasını sıklıkla işlemiştir. Eserlerinde merkezî bir noktada konumlanan kadınlar genellikle düşün dünyası geniş kişilerden seçilmiştir. Özgün bir kimliğe sahip olan aydın kadınları yazar ile bağdaştırmak mümkündür. Romanlarında kurban kadına da sıklıkla yer vermiştir. Romanlarında ataerkil aile yapısı, kadın-erkek ilişkileri, yozlaşma, namus, bekâret, annelik vasfı ile kuşanan kadın ve bireyselleşememe gibi konular toplumsal cinsiyet eşitsizliği yönünden işlenen önemli izleklerdir. Dolayısıyla Alatlı, kaleme aldığı romanlarda toplumların sosyo-kültürel yapılanmalarını da toplumsal cinsiyet yönünden irdeler. Toplumun kişilere biçtiği tutum ve davranışların cinsiyet inşasındaki rolüne değinir.
Özet (Çeviri)
Gender is the result of people biologically born as men and women , adopting the roles of femininity and masculinity in line with the cultural values of the society. In this context, in this master's thesis titled“Gender in Alev Alatlı's Novels”, the author's novels written from“Yaseminler Tüter mi Hâlâ”, published in January 1985, to the present, were examined through“gender inequality”. Alatlı frequently deals with the theme of“women”in her novels. In her Works, women located at a central point are generally chosen from people having a wide intellectual world. It is possible to associate intellectual women with a unique identity with the author. She frequently included the victim woman in her novels. In her novels, subjects such as patriarchal family structure, male-female relations, corruption, honor, chastity, woman identified only with motherhood and deindividuation are important themes in terms of gender inequality. Therefore, Alatlı examines the socio-cultural structuring of societies in terms of gender in her novels. She deals with the role of the attitudes and behaviors that the society assigns to individuals in the construction of gender.