Pemfigus hastalarının yaşam kalitesi, depresyon, anksiyete ve sosyal fobi görülme sıklığı, uyku kalitesi yönünden kendi aralarında ve normal popülasyon ile karşılaştırılması
The comparison between patients with pemphigus and normal population in quality of life, the frequency of depression, anxiety,social phobia and the quality of SLEEP
- Tez No: 741800
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL FETİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Pemfigus deri ve mukozalarda vezikül, bül ve erozyo alanları gelişimi ile karakterize, kronik ve ilerleyici seyreden otoimmun bir hastalık grubudur. Pemfigusun hastaların yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilediğini gösteren çalışmalar bildirilmiştir. Ayrıca pemfigus hastalarında depresyon riskinin arttığını belirten çalışmalar olup hastalığın anksiyete, sosyal fobi ve uyku kalitesi üzerine olan etkilerini inceleyen yeterli çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı pemfigus hastalarının dermatolojik yaşam kalitesi, depresyon, anksiyete, sosyal fobi varlığı ve uyku kalitesi açısından kendi aralarında ve normal popülasyon ile karşılaştırılmasıdır. Materyal ve metod: Kliniğe başvuran 50 hasta ve 100 sağlıklı kontrol grubu çalışmaya dahil edilmiştir. Bireylerin sosyodemografik ve hastalık ile ilgili verileri,DYKÖ, PDAI, ABSIS, Beck Depresyon Ölçeği, Beck Anksiyete Ölçeği, Pittsburgh Uyku Kalitesi Ölçeği, Liebowitz Sosyal Fobi Ölçeği skorları kaydedilmiştir. Sonuçlar SPSS 24 paket programı ile istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Bulgular: Hastaların %76'sını PV, %16'sını PF, %4'ünü pemfigus vegetanslı, %2'sini PE, %2'sini PNP hastaları oluşturmaktadır. Hastaların %54'ünde oral mukoza tutulumu, %32'sinde yüz tutulumu, %8'inde genital mukoza tutulumu mevcuttur. Hastaların ortalama PDAI skoru 23.6±28.2, ABSIS skoru 29.3±34.3 olarak hesaplandı. BDÖ, BAÖ, PUKİ ve LSFÖ-total kaygı ve LSFÖ-total kaçınma skorları hasta grubunda kontrol grubuna göre yüksek tespit edilmiştir(sırasıyla p:
Özet (Çeviri)
Aim: Pemphigus is a chronic and progressive autoimmune disease group characterized by the development of vesicles, bullae and erosion areas on the skin and mucous membranes. Studies have been reported showing that pemphigus negatively affects the quality of life of patients. In addition, there are studies stating that the risk of depression is increased in pemphigus patients, but there are not enough studies examining the effects of the disease on anxiety, social phobia and sleep quality. The aim of this study is to compare pemphigus patients with each other and with the normal population in terms of dermatological quality of life, presence of depression, anxiety, social phobia and sleep quality. Material and method: 50 patients and 100 healthy control groups who applied to the clinic were included in the study. Sociodemographic and disease-related data, PDAI, DYKO, ABSIS, Beck Depression Inventory(BDI), Beck Anxiety Inventory(BAI), Pittsburgh Sleep Quality Index(PSQI), and Liebowitz Social Anxiety Scale(LSAS) scores of the individuals were recorded. The results were statistically analyzed with SPSS 24 package program. Results: 76% Of the patients were with PV, 16% with PF, 4% with pemphigus vegetans, 2% with PE, and 2% with PNP. Oral mucosa involvement is present in 54%, facial involvement is present in 32%, and genital mucosa is present in 8% of the patients. The mean PDAI score of the patients was 23.6±28.2 and ABSIS score was 29.3±34.3. BDI, BAI, PSQI and LSAS-total anxiety and LSAS-total avoidance scores were found to be higher in the patient group than in the control group(p: