Vücut kitle indeksi ile sağlıklı beslenme tutumu ve fiziksel aktivite arasındaki ilişki
The relationship between body mass index, HEALTHY eating attitude and physical activity
- Tez No: 741799
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ALTUNTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Vücut kitle indeksi ile sağlıklı beslenme tutumu ve fiziksel aktivite arasındaki olası ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Araştırma 01.02.2022-28.02.2022 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Bağcılar Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Aile Hekimliği Kliniği, Güneşli Eğitim Aile Sağlığı Merkezi (EASM)'de yürütülmüştür. Araştırmaya dahil edilen 281 kişiye Sağlıklı Beslenmeye İlişkin Tutum Ölçeği (SBİTÖ), Uluslararası Fiziksel Aktivite Ölçeği Kısa Form (IPAQ kısa form) ve sosyodemografik veri formu uygulanmıştır. İstatistiksel analizler için NCSS (Number Cruncher Statistical System) programı kullanılmıştır. Normal dağılım gösteren nicel değişkenlerin iki grup arası karşılaştırmalarında Student-t testi, normal dağılım göstermeyen nicel değişkenlerin iki grup arası karşılaştırmalarında Mann-Whitney U test kullanılmıştır. Normal dağılım gösteren nicel değişkenlerin ikiden fazla grup arası karşılaştırmalarında Tek yönlü varyans analizi ve Bonferroni düzeltmeli ikili değerlendirmeler kullanılmıştır. Nitel verilerin karşılaştırılmasında Pearson ki-kare test ve Fisher-Freeman-Halton test kullanılmıştır. Nicel değişkenler arası ilişkilerin değerlendirilmesinde Spearman korelasyon analizi kullanılmıştır. İstatistiksel anlamlılık p0,05). VKİ ile kişilerin“Beslenme Hakkında Bilgi”,“Olumlu Beslenme”,“Kötü Beslenme”ve toplam puanları arasında, istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermemektedir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is evaluate the relationship between body mass index (BMI) and healthy eating attitude and physical activity. Method: The research was carried out between 01.02.2022 and 28.02.2022 at the University of Health Sciences, Istanbul Bağcılar Health Application and Research Center, Family Medicine Clinic, Güneşli Education Family Health Center. The Attitude Scale for Healthy Nutritio (ASHN), International Physical Activity Questionnaire Short Form (IPAQ short form) and sociodemographic data form were conducted to 281 people included in the study. NCSS (Number Cruncher Statistical System) program was used for statistical analysis. Student-t test was used for comparisons of quantitative variables with normal distribution between two groups, and Mann-Whitney U test was used for comparisons of quantitative variables that did not show normal distribution between two groups. One-way analysis of variance and binary evaluations with Bonferroni correction were used in the comparison of normally distributed quantitative variables when there are more than two groups. Pearson chi-square test and Fisher-Freeman-Halton test were used to compare qualitative data. Spearman correlation analysis was used to evaluate the relationships between quantitative variables. p0.05). There was no statistically significant difference between BMI and people's“Knowledge About Nutrition”,“Positive Nutrition”,“Bad Nutrition”and total scores (p>0.05).