Konjenital penil kurvatür gelişiminde androjen reseptörlerinin yerinin incelenmesi
The assessment of the role of androgen receptors at the development of congenital penile curvature disease
  1. Tez No: 741805
  2. Yazar: EMRE SALABAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATEŞ KADIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Konjenital penil kurvatür (KPK), yenidoğanlarda yapılan çalışmada % 0.6 oranında saptanmaktadır. Penis korpus kavernozumlarının asimetrik gelişimi, tunika albugineanın hiperkompliansı ile açıklanan erişkindeki KPK'un gelişim etyolojisinde fetal androjenlerin etkisi bilinmemektedir. Polikliniğe 2006-2013 yılları arasında başvurup konjenital penil kurvatür (Tip 4) tanısı alan, 15 hasta çalışmaya dâhil edildi. Penis boyları yeterli ve ek sertleşme sorunu olmayan hastalara medial veya lateral NVD disseksiyonu uygulanarak modifiye Nesbit prosedürü yapıldı. Nesbit operasyonu sırasında uzun konveks taraftan çıkartılan tunica parçası -80 derecede muhafaza edildi. Kontrol tunika albugniea dokusu ise erkekten kadına cinsiyet değişimi ameliyatı esnasında penektomi uygulanan ve ek hastalığı bulunmayan 4 erkeğin penis dorsal yüzlerinden elde edildi. Bu iki hasta grubundan elde edilen penis tunica albuginea örneklerindeki androjen reseptör (AR) düzeyleri Western Blotting yöntemi aracılığıyla incelendi. Opere edilen 15 hastanın ortalama yaşı 28.7 + 6.9 yıl, eğrilik derecesi 47.0 + 14.1'di. Kurvaturun yönü 12 hastada ventral, 1 hastada dorsal, 2 hastada ise sol lateraldi. Ventral ve lateral kurvaturun birlikte görüldü hasta sayısı 3'tü. Ameliyat sonrası ortalama ay 35 ay takip sonucunda kontrole çağrılan hastaların %87'sinde (13/15) penisin düz olduğu görüldü. Lateral kurvatur olan 2 hastada operasyon sonrası 30 derecenin üzerinde eğrilik saptandı (%13). KPK ve kontrol grubunun ortalama androjen reseptör düzeyleri sırasıyla 1,55±0,26 ve 1,05±0,19 dansitometrik ünite olarak saptandı (p=0,006). Konjenital penil kurvatur hastalarının yaş ve kurvatur derecesi ile AR miktarı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki görülmedi. KPK grubundaki androjen reseptör düzeyinde istatistiksel olarak anlamlı bu fazlalık, embriyolojik ve pubertal dönemde androjenlerin, KPK'lu hastaların penis dokularında daha fazla aktif olup, hiperkomplians ve uzamaya sebep olduğu tezini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Congenital penile curvature (CPC) prevalence rate has been reported as 0.6% in the neonatal males. Although asymmetrical development of corpora cavernosa and the hypercompliance of tunica albuginea were suggested as the reason for CPC, the possible effects of fetal androgens on CPC has been investigated. 15 patients who were diagnosed with CPC (Type 4) between 2006-2013 have been included in our study. Since their penile length were adequate and no erectile dysfunction accompanied, they underwent Modified Nesbit procedure with medial or lateral NVB dissection. The tunica section which was acquired from the long convex side of penis during the Nesbit operation was preserved at -80 degrees. The control group consisted 4 healthy males who underwent penectomy as a part of male to female conversion surgery. The androgen receptor levels in tunica albuginea samples of the 2 groups were assessed by using Western Blot method. The mean age and curvature degrees of the operated 15 patients were 28.7 + 6.9 years and 47.0 + 14.1 degrees respectively. The side of the curvature were ventral, dorsal and lateral in 12, 1 and 2 patients. Lateral curvature accompanied ventral curvature in 3 patients. Anatomical success rate was 87% (13/15) in the late follow up period (Average 35 mo). Both of the patients (13%) with recurrent curvature (>20 degrees) had lateral curvatures. The androgen receptor levels in CPC and control group were 1,55±0,26 and 1,05±0,19 densitometric unit (p=0,006). There was no significant correlation of AR levels with age and curvature degrees of the patient group. The elevated levels of androgen receptors in the CPC group supports the hypothesis of increased penile androgen activity during fetal and puberatal period causing elongation and hyper compliance.