Elit düzey atletizm sporcularında iletişim becerileri ve çoklu zeka alanlarının araştırılması
Investigation of the communication skills and multi intelligence fields in elite level athletes
  1. Tez No: 741814
  2. Yazar: ÜLKER YURDADÖN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN DEMİRKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı, atletizm yarışmalarına aktif olarak katılan sporcularda ve sedanter bireylerde iletişim becerilerinin, demografik özellikler ve çoklu zeka alanları arasındaki ilişkisini ortaya koymaktır. Araştırmada nicel araştırma modeli kullanılmıştır. Turkcell Atletizm Süper Ligi 1. Kademe sporcuları 179 kişi, Spor Toto Atletizm 1.Lig sporcuları 163 kişi, spor yapmayan bireyler 375 kişi olmak üzere 18-35 yaş arası toplam 717 kişi katılmıştır. Katılımcılar tarafından imzalı şekilde“Bilgilendirilmiş Gönüllü Olur Formu”doldurulduktan sonra gönüllülük beyanı da dikkate alınarak çalışma yürütülmüştür. Katılımcılara Demografik Bilgi Formu“Çoklu Zeka Ölçeği”ve“İletişim Becerileri Envanteri”uygulanmıştır. Çalışma verilerinin tanımlayıcı istatistiklerinde frekans, yüzde ve ortalama standart sapma verilmiştir. Sayısal verilerin normal dağılıma uygunluğu Skewness (-.60 ile 1.56 arası) ve Kurtosis (-.56 ile 1.99 arası) ile değerlendirilmiştir. Bağımsız değişkenlere göre bireylerin İletişim Becerileri Envanteri puan ortalamaları arasındaki farkın karşılaştırılmasında iki gruplu değişkenlerde örneklem sayısına göre bağımsız gruplarda t testi ve Mann Whitney U testi, üç ve daha fazla grubu olan değişkenlerde gruplardaki örneklem sayısına göre bağımsız gruplarda tek yönlü varyans analizi (ileri analizi Tukey HSD) ve Kruskal Wallis testi (ileri analizi Bonferroni düzeltmeli Mann Whitney U testi ve Tukey) kullanılmıştır. Bireylerin Çoklu Zeka Ölçeği puanları ile İletişim Becerileri Envanteri puanları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesinde Pearson Korelasyon analizi kullanılmıştır. Bireylerin iletişim becerileri puanı üzerine primer analizlerde etkisi bulunan bağımsız değişkenler çoklu linear regresyon (backward yöntemi) analizi ile değerlendirilmiştir. Yapılan bu çalışma sonucunda; kadınların erkeklere, sedanter ve 1. Lig sporcularının süper lig sporcularına, yaşı, eğitim seviyesi, aylık geliri yüksek olanların düşük olanlara, çalışanların çalışmayanlara oranla iletişim becerilerinin daha yüksek olduğu, bireylerin zeka puanları arttıkça iletişim beceri puanlarının azaldığı, sedanter bireylerin bedensel zeka puan ortalamasının sporculara göre çok yüksek düzeyde olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the relationship between communication skills, demographic characteristics and multiple intelligence areas in sedentary individuals who actively participate in athletics competitions. Quantitative research model was used in the research. Turkcell Athletism Super League 1st Tierathletes of 179 people, Spor Toto athletism 1st League athletes of 163 people, 375 Individuals who do not do sports, a total of 717 people between the ages of 18-35 participated. After filling out the“Informed Consent Form”signed by the participants, there search was carried out by takingin to account the declaration of volunteerism. Demographic Information Form,“Multiple Intelligences Scale”and“Communication Skills Inventory”were applied to the participants. Frequency, percentage and mean Standard deviation were given in the descriptive statistics of the study data. Conformity to normal distribution of numerical data was evaluated with Skewness (between -.60 and 1.56) and Kurtosis (between -.56 and 1.99). In the comparison of the difference between the Communication Skills Inventory mean scores of individuals according to independent variables, t test and Mann Whitney U test in independent groups according to the number of samples in two-group variables, one-way analysis of variance in independent groups according to the number of samples in the groups in variables with three or more groups (advanced analysis Tukey HSD) and Kruskal Wallis test (Mann Whitney U test with Bonferroni correction for further analysis and Tukey) were used. Pearson Correlation analysis was used to evaluate the relationship between the Multiple Intelligences Scale scores and the Communication Skills Inventory scores of individuals. The independent variables that had an effect on the communication skills score of the individuals in the primary analyzes were evaluated with multiple linear regression (backward method) analysis. As a result of this study; it is seen that female have higher communication skills compared to male, sedentary and first league athletes to super league athletes, those with low education levels and monthly in come levels, employees have higher communication skills than non-employees, and communication skills cores decreaseas individuals' intelligence scores increase, and the average physical intelligence score of sedentary individuals is at a very high level compared to athletes.