İstanbul'da çağdaş kent heykeli uygulamaları
Contemporary open-air sculpture in Istanbul
- Tez No: 74184
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. SİNAN GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Batı Sanatı ve Çağdaş Sanat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET İstanbul çeşitli uygarlıkların yarattığı kentsel mekan; tarih ve kültür mirasına sahip bir dünya kentidir. Türkiye'nin en büyük kentlerinden biri olan İstanbul, sosyal, ekonomik, kültürel ve sanatsal faaliyetlerin merkezi durumundadır. Bu araştırma heykel-kent bağlanımda kentsel açık alanlarda yer alan çağdaş heykel sanatı ürünlerinin ele alındığı bir çalışmadır. Araştırma konusuyla ilgili olarak İstanbul, ilk heykel örneklerinin yer aldığı, birçok heykelin bulunduğu ve bu alana yönelik etkinliklerin yoğun olduğu bir kenttir. Kentin tarihsel gelişimi içinde yer alan daha önceki uygarlıkların kentsel açık alanlarda gerçekleştirdiği heykeller kısaca ele alınmıştır. Sonraki bölümde İstanbul'da I960' dan bu yana kentsel açık alanlarda yer alan ve mimariye bağlı olarak gerçekleştirilen çağdaş heykeller; plastik olarak, mekan, çevre, boyut, malzeme, tarih ve ölçüleriyle ayrıntılı bir biçimde incelenmiştir. Yapılan heykel yerleştirme etkinlikleri, gerçekleştirilen yapıtlara ait bilgi ve belgelere dayanılarak dokümanter bir çalışma yapılmıştır. Araştırma sonucu ortaya çıkan olgular değerlendirilip heykelin açık alanlardaki durumu çeşitli açılardan sorunsallaştırıhp irdelenmiştir. Çağdaş toplumların kültürel yaşamında önemli bir yeri olan çağdaş kent heykeli uygulamalarının İstanbul açık alanlarındaki serüvenine ilişkin bir bakış gerçekleştirilmiştir.. 119
Özet (Çeviri)
SUMMARY Istanbul is a city of world that has an urban residence, historical and cultural heredity created by various civilizations. Being the biggest city of Turkey, Istanbul is the centre of social, economic, cultural and artistic activities. This is a study in which modern sculptures, located in urban and on uncovered areas, are examined through the boundaries of sculpture and their relationships with the city. Being closely related with the topic of the study, Istanbul is a city, in which the modern forms of sculpture as an art are placed, which has a lot of sculpture products and in which the activities concerning this area are intensive. The sculptures, having been performed on uncovered areas by the previous civilizations that had taken place in the historical development of the city, are studied shortly. In the next section, modern products, having been created since 1960 in urban and on uncovered areas and performed in accordance with surrounding architecture, are observed and investigated in details about their area, surrounding, dimension and material with measures. A documentary study was performed by using information and documents related with sculpture placement activities and products created. In the end, the results were evaluated and the positions of the products on uncovered areas were questioned and analysed in various aspects. A general outlook was realized related with the adventure of modern urban sculpture performances, which have an important place in the cultural life of modern communities, on the uncovered areas of Istanbul. 120