Paul Hindemith solo keman sonatları (op.31 nr.1 ve 2) yoruma yönelik metin çalışması
Paul Hindemith solo sonatas for violin (op.31 nr.1 and 2)
- Tez No: 74183
- Danışmanlar: DOÇ. R. NURİ İYİCİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Yapılan yazılı çalışmanın amacı, çağdaş Alman bestecisi Paul HINDEMITH'in“Solo Keman İçin op.31 I. ve II. Sonatları”nı çalacak olan kemancıya çalışma kılavuzu hazırlamak ve yol göstermektir.Bu yazılı çalışmada önce P.HINDEMITH'in“Hayatı, Sanat Yaşamı ve Diğer Eserleri”hakkında bilgi verilmiş, bu sonatlarında yer alan teknik zorluklar temel başlıklar altında toplanmış ve örnekler verilerek çalışma yöntemleri önerilmiştir.Son olarak da bu çalışma yöntemleri sonatların her bölümüne uygulandıktan sonra, bu temel başlıklar dışında kalan bazı pasajlar ve bazı kavramlar özel olarak açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
4 SUMMARY This research project is prepared to guide the violinists who are going to perform the“op.31 Two Sonatas For Solo Violin”of Paul HINDEMITH. First part of this project is about RHINDEMITH's“Life, Artistic Life and Other Works”. Second part is about the technical difficulties on these two sonatas.These difficulties are mentioned under basic headlines and some exercise types are advised by examples.And finally some special pasagges and concepts which are out of these basic headlines are specially explained.