Koronavirüs pandemisi döneminde özel eğitim ve rehabilitasyon merkezine gelen ve gelmeyen bedensel engelli bireylerde koronavirüs korkusu, fiziksel aktivite düzeyi ve ev programına uyumun incelenmesi
Investigation of FEAR of coronavirus, physical activity level and compliance with home program in physically handicapped individuals who came or did not come to the special education and rehabilitation center during the coronavirus pandemic period
  1. Tez No: 741841
  2. Yazar: İLİMDAR AHMET
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ UMUT TUĞAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Koronovirüs pandemi süreci tüm dünyada farklı bir yaşam tarzına neden olmuştur. Bu süreçte evde kalma süresinde artışlar yaşanmıştır. Çalışmamızın amacı koronavirüs pandemisi döneminde Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezine gelen ve gelmeyen bedensel engelli bireylerde koronavirüs korkusu, fiziksel aktivite düzeyi ve ev programına uyumun incelenmesidir. Çalışmamıza merkeze gelen (n=30) ve merkeze gelmeyen (n=30) bedensel engelli bireyler idi. Gelen ve gelmeyen bireylerin yaş ortalamarı sırasıyla 14.06±3.4, 14.03±2.7 yıl idi. Cinsiyet dağılımları açısından incelendiğinde gelen grup 20 erkek (%33.3), 10 kız (%16.7) ve gelmeyen grup 16 erkek (%26.7), 14 kız (%23.3) idi. Çocukların fiziksel aktivite katılımları“ÇEFABA 1-8, ÇEFABA 9-11”ile, son 3 aydır yaptıkları fiziksel aktivite düzeyleri“Cooper anketi”ile, koronavirüs korku düzeylerini değerlendirmek için“Koronovirüs (COVID-19) Korkusu Ölçeği”ile, ev programına uyumları“Ev Programı Uyum Anketi”ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The coronovirus pandemic process has caused a different lifestyle all over the world. In this process, there has been an increase in the time spent at home. The aim of our study is to examine the relationship between the fear of coronavirus, physical activity level and compliance with the home program in physically disabled individuals who come and do not come to the Special Education and Rehabilitation Center during the coronavirus pandemic period. Our study consisted of physically disabled individuals who came to the center (n=30) and who did not (n=30) to the center. The mean age of the individuals who came and did not come was were 14.06±3.4 and 14.03±2.7 years, respectively. When examined in terms of gender distribution, the present group consisted of 20 boys (33.3%), 10 girls (16.7%) and the non-admitted group consisted of 16 boys (26.7%) and 14 girls (23.3%).