Pandemi döneminde 0-13 yaş grubundaki çocuklarda ağız ve diş sağlığı hizmetlerine erişim düzeyinin ve belirleyicilerinin saptanması
Establishing the level and determinants of access to oral health care for 0-13 year-old children during pandemic
  1. Tez No: 816048
  2. Yazar: SEVGİ ARABULAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RÜŞTÜ ÖZANT ÖNÇAĞ, PROF. DR. ZELİHA ASLI ÖCEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Halk Sağlığı, Dentistry, Public Health
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Giriş ve Amaç: COVID-19 pandemisi başta ağız ve diş sağlığı (ADS) hizmetleri olmak üzere sağlık hizmetlerine erişimi olumsuz etkilemiştir. Bu çalışmanın amacı, Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Anabilim Dalı'ndan hizmet alan 0-13 yaş grubundaki çocukların pandemi döneminde ADS hizmetlerine erişim düzeyinin belirlenmesi ve erişimin belirleyicilerinin saptanmasıdır. Yöntem: Çalışmada nicel ve nitel araştırma yöntemleri birlikte uygulanmıştır. Nicel yöntem kesitsel araştırma olarak tasarlanmış, Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Anabilim Dalı'na başvuran hastalar araştırmanın hedef grubunu oluşturmuştur. Pandemi öncesi Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Anabilim Dalı'na bir yılda başvuran hasta sayısı olan 12500 evren büyüklüğü kabul edilip %50 görülme sıklığı, %6 hata payı ve %95 güven aralığında örneklem büyüklüğü 270 olarak hesaplanmıştır. Çalışmanın bağımlı değişkeni olan ADS hizmetlerine erişim, sorunun çözümüne yönelik tedavi edici hizmetlerin alınabilmiş olması şeklinde tanımlanmıştır. Kişiler başvurdukları her kurumda hizmete erişemeyip çok sayıda başvuru yaptıkları için hizmete erişim, kurumlara yapılan başvuru sayısı üzerinden tanımlanmıştır. Araştırmanın verileri sosyoekonomik ve demografik özellikler, genel sağlık ve ADS hizmetlerine yönelik bağımsız değişkenler ve pandemi döneminde hizmet kullanımını sorgulayan anket aracılığı ile toplanmıştır. Veri analizi için SPSS 23.0 programı kullanılmıştır. Tek değişkenli analizlerde Ki-Kare testi ve Fisher's Exact testi kullanılmış, erişim ve bağımsız değişkenler arasında ilişki ikili lojistik regresyon analizi ile değerlendirilmiştir. Çalışmanın niteliksel bölümünde pandemi döneminde ADS hizmetlerine erişimde zorluk yaşayan 16 hasta velisi ile derinlemesine görüşme yapılmıştır. Nitel veriler Levesque'in sağlık hizmetlerine erişim kavramsal modeli temel alınarak tematik analiz yöntemiyle çözümlenmiştir. Bulgular: Pandemi döneminde kurumlara yapılan başvuruların %62,3'ünün hizmete erişemediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: The COVID-19 pandemic has negatively affected access to health services, especially oral and dental health (ODH) services. The aim of this study was to determine the level of access for children aged 0-13 years receiving services from Ege University Faculty of Dentistry, Department of Pedodontics and to determine the determinants of ODH access during the pandemic period. Methods: Quantitative and qualitative research methods were used together in the study. The quantitative method was designed as a cross-sectional study, and patients who applied to Ege University Faculty of Dentistry, Department of Pedodontics constituted the target group of the study. The number of patients admitted to Ege University Faculty of Dentistry, Department of Pedodontics in a year before the pandemic, 12500, was accepted as the population size. The sample size was calculated as 270 with a 50% incidence, 6% margin of error and 95% confidence interval. Access to ODH services, which is the dependent variable of the study, is defined as being able to receive dental treatment to solve the problem. Since people cannot access services in each and every institution they made many applications, thus access to services was defined based on the number of applications made to the institutions. The data were collected through a questionnaire in which socioeconomic and demographic characteristics, general health and independent variables related to ODH services were questioned. SPSS 23.0 programme was used for data analysis. Chi-square test and Fisher's Exact test were used in univariate analyses, and the relationship between access and independent variables was evaluated by binary logistic regression analysis. In-depth interviews were conducted with 16 parents who had difficulties in accessing ODH services during the pandemic period by asking semi-structured questions. Qualitative data were analysed by thematic analysis method based on Levesque's conceptual framework of access to health care. Findings: It was determined that 62.3% of the applications could not access ODH care during the pandemic period.