Kadınlarda pelvik taban bilgisinin ve pelvik taban disfonksiyonlarında fizyoterapi konusunda farkındalığın araştırılması
Research on knowledge of women about pelvic floor and physiotherapy for pelvic floor disfunctions
  1. Tez No: 761498
  2. Yazar: FATMA ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAN ÖZÜNLÜ PEKYAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Pelvik tabanın tanımı, fonksiyonları, pelvik tabana dair problemlerin varlığı, tedavi yöntemleri, bu alanda uygulanan fizyoterapi yöntemleri ve bu problemlerin tedavisinin fizyoterapistler tarafından yapıldığı kadınlar tarafından yeterince bilinmemektedir. Toplumdaki her yaş grubundan kadının bu konuda bilinçlendirilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu nedenden dolayı kadınların pelvik tabana algı ve farkındalık düzeyini değerlendirmek ve buna göre çalışmalar planlamak önemlidir. Bu çalışmada 18-65 yaş arası kadınlarının pelvik taban algı ve farkındalık düzeyinin değerlendirilmesi amaçlandı. 220 gönüllü kadına yüz yüze, online ve e posta yöntemiyle hibrit bir şekilde değerlendirme formunun yanı sıra pelvik taban sağlığı bilgi testi uygulandı. Değerlendirme formu uygulanırken anketi anlama problemi olan, anketi tam doldurmayan veya anketi yanıtlama konusunda ciddi ortopedik ve zihinsel engeli bulunan kadınlar çalışmaya dahil edilmedi. Çalışmaya alınan katılımcılar 18-25 yaş, 26-35 yaş, 36-45 yaş, 46-55 yaş ve 56-65 yaş olmak üzere beş farklı grupta gruplandı. Çalışmamız sonucunda katılımcılardan %47,3'ünün nulipar kadınlardan oluştuğu görüldü. Katılımcıların %13, 2 sinin frequency, %12'sinin konstipasyon, %8 inin pelvik bölgesinde ağrı, %10, 6 sının urgency ve %21,2 sinin diğer pelvik taban problemlerine sahip kişilerden oluştuğu belirlendi. Katılımcıların %14, 5 i pelvik taban problemlerinden utandığını, %85, 5 i böyle bir problemle karşılaşması durumunda doktora gideceğini ifade etti. Katılımcıların %45'inin daha önce pelvik taban problemlerini duyduğu, %30,5 inin pelvik taban egzersizlerini bildiği, fakat %88, 2 'inin pelvik taban egzersizlerini uygulamadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
The definition of pelvic floor, it's function, the existence of related problems, treatment techniques and that this problem is treated by physiotherapist is not known well enough by women. It is of crucial importance that women of all age groups should be enlightened on the topic. Therefore, evaluating womens recognition and awareness on pelvic floor, and planning studies accordingly is very important. The aim of this research is to eveluate the perception and awareness of women between 18-65 years of age. 220 volunteering women filled in an eveluation form besides doing a test on pelvic floor health in person, online or by e-mail in hybrid fashion. During the assesment, the results relating to women who had problem with understanding the questionnaire, who did'nt fiil in the form completely or who had serious orthopedic and mental handicap are not included. The participants were classified as 18-25, 26-35, 36-45, 46-55 and 56-65 years of age in five groups. In the end it was found that %47,3 the women were nulliparous and %13,2 had frequency, %12 constipation, %8 pain in the pelvic area, %10,6 urgency and %21,2 had pelvic floor problems. %14,5 of the participants told they were shy about this problem. %85,5 told they would see doctor if they had this problem. Moreover; it has been observed that %45 of these women had heard about pelvic floor problems before, %30,5 know the exercise but %88,2 did not practise at all.