Koklear implant operasyonu uygulanan çocuklarda sosyoekonomik faktörlerin dil gelişimine etkisi
Impact of socioeconomic factors on language development in children with cochlear implant operation
  1. Tez No: 741851
  2. Yazar: FAHREDDİN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜZEYYEN YILDIRIM BAYLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Çalışmada 2013-2018 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı'nda koklear implant ameliyatı olmuş kronolojik yaşları 4;0-7;11 ay arasında değişen koklear implant uygulanmış 43 hasta yer almıştır. Çalışmaya alınan bütün katılımcıların alıcı ve ifade edici dil gelişimleri Türkçe Erken Dil Gelişimi (TEDİL) ile değerlendirilmiştir. Daha sonra çalışmaya alınan hastaların ve ailelerinin sosyoekonomik demografik özellikleri ile hastaların işitme tanısı konulma zamanı, cihazlandırma zamanı, kronolojik yaşı, cerrahi yaşı, koklear implant kullanım süresi, koklear implant ameliyatı öncesi alınan işitme eğitim durumu, implant markası, işitme cihazı kullanma durumu ve kullanma süresi, evde çocukla ikinci bir dil ile konuşulma durumu gibi öykülerini almaya ilişkin sorular içeren Genel bilgi formu doldurulmuştur. Elde edilen veriler t-testleri ve korelasyon kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan analiz sonucunda koklear implant ameliyatı uygulandığı yaş ile TEDİL alıcı dil standart puanları arasında negatif yönde anlamlı korelasyon izlendi. Anne ve babanın görmüş olduğu eğitim yıl sayısıyla TEDİL alıcı ve ifade edici dil standart puanları arasında pozitif yönde anlamlı korelasyon izlendi. Aylık geliri yüksek gruptaki hastaların TEDİL alıcı dil ve ifade edici dil standart puanlarının düşük ve orta aylık geliri olan hasta grubuna göre daha yüksek olduğu ve bu farkın anlamlı olarak farklılaştığı izlendi. İşitme tanısı koyulmasıyla cihaz kullanmaya başlama zamanı arasında geçen süre ile TEDİL alıcı dil standart puanları arasında negatif yönde anlamlı korelasyon izlendi. Ameliyat öncesi alınan eğitim süresi ile TEDİL ifade edici dil standart puanları arasında pozitif yönde anlamlı korelasyon izlendi. Evde çocukla ikinci bir dil ile konuşulma sıklığının TEDİL alıcı ve ifade edici dil standart puanlarına anlamlı bir etkisi olmadığı dolaysıyla resmi dili öğrenme önünde engel olmadığı tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
The study included 43 patients who underwent cochlear implant surgery at Dicle University Medical Faculty Hospital, Department of Otorhinolaryngology between 2013 and 2018, with a chronological age of between 4;0-7;11 months. Receptive and expressive language development of all participants included in the study was evaluated with Turkish Early Language Development (TEDIL). Afterwards, the socioeconomic demographic characteristics of the patients and their families included in the study, the time of diagnosis of hearing, instrumentation time, chronological age, surgical age, cochlear implant usage time, hearing education level before cochlear implant surgery, implant brand, hearing aid usage status and duration of use, A General information form was filled in, which included questions about taking the history of the child, such as speaking a second language with the child at home. Obtained data were analyzed using t-tests and correlation. As a result of the analysis, a negative and significant correlation was observed between the age at which cochlear implant surgery was performed and the TEDIL receptive language standard scores. A positive and significant correlation was observed between the number of years of education of the parents and the TEDIL receptive and expressive language standard scores. It was observed that the TEDIL receptive language and expressive language standard scores of the patients in the high monthly income group were higher than the patients with low and medium monthly income, and this difference differed significantly. A negative significant correlation was observed between the time between the diagnosis of hearing and the time to start using the device and the TEDIL receptive language standard scores. A positive and significant correlation was observed between the duration of preoperative education and the TEDIL expressive language standard scores. It was determined that the frequency of speaking a second language with the child at home did not have a significant effect on the TEDIL receptive and expressive language standard scores, so it was not an obstacle to learning the official language.