Rezin içerikli restoratif materyallerin pürüzlülüğünün, su emilimi ve suda çözünürlüklerinin in vitro olarak incelenmesi
In vitro investigation of the roughness, water absorption and water solubility of resin containing restorative materials
- Tez No: 741850
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE DÜNDAR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, farklı rezin materyallerin asit ortamda pürüzlülüğünü, su emilimini ve suda çözünürlüklerini incelemektir. Yöntem: Çalışmada, 1 adet yüksek viskoziteli Bulk Fill kompozit (Filtek Bulk Fill Posterior Restorative), 1 adet mikrohibrit kompozit (Charisma® Smart), 1 adet nanohibrit indirekt posterior kompozit (GradiaTM Plus indirekt kompozit ) ve 1 adet ışıkla sertleşen rezin modifiye cam iyonomer (RIVA resin modifiye cam iyonomer ) kullanılarak 4 mm çap ve 4 mm kalınlıkta toplam 80 adet örnek hazırlandı. Çözünürlük ve su emilimi değerlerini saptamak için, örneklerin başlangıç ağırlıkları mikrogram (μg) cinsinden kaydedildi (M1). Başlangıç yüzey pürüzlülük ölçümleri profilometre (Surftest SJ-201, Mitutoyo, Tokyo, Japonya) ile yapıldı, ilk ölçülen yüzey pürüzlülük değerleri Ra1 olarak kaydedildi. Örnekler (n=10) 2 farklı solüsyonda (distile su, sitrik asit) 40 gün bekletildi, ardından örneklerin solüsyonlarda bekleme sonrası ağırlıkları mikrogram (μg) cinsinden kaydedildi (M2). Tekrar profilometre ile ikinci yüzey pürüzlülük değerleri belirlendi (Ra2). Örnekler desikatörde bekletilip ağırlık sabitlendiğinde, değerler M3 olarak kaydedildi. Çözünürlük ve suda emilim düzeyleri ISO 4049:2009 standartlarına göre hesaplandı. İstatistiksel analiz, Tek yönlü ANOVA ve Tukey HSD çoklu karşılaştırmaları kullanılarak yapılmıştır (p=0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: This study was aimed to evaluate on water sorption, solubility and surface roughness of resin based restorative Method: In this study, a Bulk-fill (Filtek Bulk Fill Posterior Restorative), microhybrid (Charisma® Smart), a nanohybrid indirect resin composites (GradiaTM Plus indirect composite) and a light cure resin modified glass ionomer cement (RIVA resin modified glass ionomer cement) were used and 80 samples of 4 mm diameter and 4 mm thickness were prepared. To determine the water sorption and solubility values, the initial weights of the samples were noted in micrograms (μg) (M1). The initial surface roughness (SR) of all samples was measured with a profilometer (Surftest SJ-201, Mitutoyo, Tokyo, Japan) and was expressed in μm as Ra1. The samples (n=10) were immersed into 2 different solutions (distilled water, citric acid) for 40 days, then the weights of the samples after standing in the solutions were noted in micrograms (μg) (M2). Repeated SR measurements were performed at 40 days storage time (Ra2). Thereafter, the specimens were stored in the desiccator and reweighed until a constant dry mass (M3) was attained. Water sorbtion and solubility (μg/mm3) were calculated based on ISO 4049:2009 standards. Statistical analysis was performed using the One-way ANOVA and Tukey HSD multiple comparisons (p=0.05).