Seramik yüzeylerde figüratif resim
Ceramic on surfaces figurative drawings
- Tez No: 74186
- Danışmanlar: DOÇ. HANDE KURA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Seramik ve Cam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
IV ÖZET Bu çalışma uygarlık.kültür ve sanat üslupları kavramlarını birlikte düşünerek seramik yüzeylerde figüratif resim düzenlemelerini incelemeyi hedeflemiştir. I. Bölümde, seramik yüzeylerin figüratif resimlemelerinden bahsedilmektedir. Seramik kaplama, seramik kullanım eşyaları ve artistik form yüzeylerinde figüra tif resimler incelenmiştir. II. Bölümde Mezopotamya, Mısır, Yunan, Kolomb öncesi Amerika, Uzakdoğu İslam, Avrupa, Batı uygarlığı ve çağdaş dünya'da seramik yüzeylerde resim dü zenlemeleri ve tarzlarının genel özellikleri incelenmiş, bu dönemlerin düşünce sistemlerinin seramik yüzey resimlerine etkileri irdelenmiş, seramik yüzey resim leri tarzlarında sanat anlayışları vurgulanmıştır. Seramik yüzeylerde figüratif resim, çağımız sanatçılarından Picasso, Miro', Polia Pillin, Andrea Gill, Rolf Walter ve Jean von Rügen, Elisabeth Visheropp ve Martin Mindermann,Lusici ve Kattrin Kühn,Sadi Diren ve Jale Yılmabaşar'dan seramik yüzeylerde figüratif resim örnekleri verilerek anlatılmıştır. III. Bölümde ise yüzey resimlemelerinde kullanılan dekor teknikleri ince lenmiştir ve bu tekniklerin seramik yüzey resimleri ile olan ilişkisi örneklerle ele alınmıştır. Bu çalışmanın amaçları; Seramik yüzey resmi ile diğer resimler arasındaki farkları ve benzerlikleri incelemek, -Geçmişten günümüze kadar seramik yüzeylerin resim amaçlı kullanıldığını ve ileride de kullanılabileceğini vurgulamak, -Kültürlerin resim yapma kompozisyon ve kurallarını kısmen seramik yüzey re simlerinden anladığımızı.örneklerle incelemek ve bunların üslupsal dilinin sera mik yüzeylere de yansıdığını göstermek, -Seramik malzemenin diğer resim malzemelerine göre kalıcı bir malzemeV olduğunu belirtmektir. Sonuç : Bu çalışmada ilk çağlardan günümüze kadar üretilmiş olan seramik yüzeyler deki figüratif resimler ve dekor teknikleri incelenerek;genel resim bilgilerinin sera mik yüzeyler içinde geçerli olduğu diğer uygarlıkların sanat ürünlerindeki üslup larının seramik yüzeylere de yansıdığı ve dekoratif amaçlı figüratif resmin de bu bu yüzeylerde yer aldığı, seramik yüzeylerin malzeme özelliklerinden dolayı resim için tercih edilebildiği.çeşitli dekor tekniklerinin farklı resimsel anlatımlara olanak tanıdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY This work has aimed to examine figurative drawings's arranging on ceramic surfaces by thinking of civilization, cultur and concepts of art styles ail to gether. In the first part of this study, is talked about to make a figurative drawings have been examined on surfaces of ceramics tiles ceramics pottery and artistical forms. In the second part, the general characteristics of figurative drawing and its manner on ceramics surfaces has been examined in the Mesopatamien, Egyptian Grecian.before Colomb of Americanian, Far Eastern, Islamic, European, Western Civilizations and Contemporary World, the effects has been discussed of concepti on systems of these periods on ceramics surface drawings, Comprehension of art has been emphasized on the manners of ceramics surface drawings. Figurative drawings on ceramics surfaces has been pointed out by giving examples from artist of modern Ages as Picasso,Miro,Polia Pillin, Andrea Gill, Rolf Walter and Jean von Rügen, Elisabeth Visheropp and Martin Mindermann.Lusici and Martin Mindermann.Lusici and Kattrin Kühn.Sadi Diren and Jale Yılmabaşar. In the third part; decorating technics has been examined which are used to make figurative drawings and relation ship of these technics with the ceramics sur face drawings are taken in hand with examples. Aims of this work are: -to investigate the differences and recemblances beetween ceramics surface drawing and other drawings. -to emphasize that this ceramics surfaces are being used since the ancient ti mes up to the modern time in the aim of drawing and can be used for ever. -to examine with examples that we have understood the painting styles of cul ture and civilizations partly from this pictures which are pained on ceramics areas and to demonstrate that their language of style is being reflected on ceramics surVII faces too. -to point out that ceramics is a permanent material according to the other drawing material RESULT: In this work it has been observed that; By investigation the figurative drawings which has been reproduced since the ancient times up to the modern age on ceramics surfaces and technics of decora tion: -general painting knowledges are in current use for ceramics surfaces too, -Style of art products of other civilizations are reflected on ceramics surfaces, -ceramics surfaces are being made more valuable both educational and deco rational aim, -figurative drawings take places whether in the field usage material and artis tic figures, -ceramics surfaces are being possible to prefer for drawing by the reason of quality and colour are very little period of time, different kind teenies of decoration gave possibility to explanations in different painting. Different working on decoration and form had been a factor that makes earn own personality to the artist. Artist take part in the field of Art by appreciating own forms with their own special technics of decoration