Ebru tekniğinin uygulamadaki farklılıklar açısından plastik sanatlara yansıması
The reflection of the marbling technique in plastic arts in terms of differences in application
  1. Tez No: 958968
  2. Yazar: MEHMET HİLMİ ULUSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASUMAN AYPEK ARSLAN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bileşik Sanatlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmada, geleneksel Türk sanatının içinde yer alan ebrunun, plastik sanatlar içerisindeki yerini ve uygulamadaki farklılıklarını incelemektedir. Yüzyıllardır sürdürülen klasik ebru teknikleri, özellikle Osmanlı döneminde büyük bir gelişim göstererek estetik ve teknik açıdan olgunluk dönemine ulaşmıştır. Ancak 20. yüzyılın sonlarından itibaren sanatın farklı disiplinlerle etkileşim kurması, teknolojik gelişmeler ve sanatçının bireysel ifade arayışıyla birlikte ebru da dönüşüm sürecine girmiştir. Bu dönüşüm, geleneksel yöntemlerin dışına çıkılarak ebrunun farklı malzemeler, yüzeyler ve tekniklerle yorumlandığı uygulamaların önünü açmıştır. Araştırmanın temel amacı, ebru uygulamalarının plastik sanatlara nasıl yansıdığını; uygulamalara yaklaşımlar arasındaki biçimsel, pratikteki tercihleri tespit ederek teknik ve kavramsal farklar üzerinden içeriksel analizle koymaktır. Bu kapsamda çalışma, resim, seramik, tekstil gibi farklı alanlarda ebru uygulamalarında nasıl kullanıldığını incelemiş; sanatçıların malzeme, üslup ve ifade biçimlerine dair tutumlarını karşılaştırmalı bir yaklaşımla ele almıştır. Çalışma bulgularına göre ebruzenlerin figüratif, soyut ve resimsel anlatımlara yönelmesi, bu sanatın estetik sınırlarını genişletmiş ve onu disiplinlerarası bir forma dönüştürmüştür denilebilir. Çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmış; sanatçıyla yapılan görüşme, görsel ve yazılı kaynaklar üzerinden veri toplanmıştır. Geleneksel ebruyu uygulayanlar ve yeniden yorumlayan ebruzenlerin yapıtları da değerlendirilmiştir. Bu üretimlerde kullanılan teknik çeşitlilik, yüzey farklılıkları ve yaratıcı anlatım biçimleri ebru tekniğinin çok yönlü bir ifade alanına dönüştüğünü göstermektedir. Bu araştırma; Ebru uygulamalarındaki sorunların ve uygulandığı alanların tespitinin gerekliliği sonucu ortaya çıkmıştır. Araştırma konu başlığında yer alan ebru ve plastik sanat kavramları üzerinden ebrunun geçmişten günümüze yaşayan ve dönüşen bir form olduğunu ortaya koymaktadır. Günümüzde özgünlük geri plandayken, ebru uygulamaları ticarileşmeden uzak, disiplinlerarası ve akademik temelde özgün bir yaratım süreciyle ele alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study examines the place of marbling, a part of traditional Turkish art, within the plastic arts and the differences in its application. Classical marbling techniques, practiced for centuries, underwent significant development, particularly during the Ottoman period, reaching a period of aesthetic and technical maturity. However, from the late 20th century onward, with art interacting with different disciplines, technological advancements, and artists' pursuit of individual expression, marbling has also undergone a transformation. This transformation has paved the way for practices that transcend traditional methods and utilize diverse materials, surfaces, and techniques for interpreting marbling. The primary objective of this research is to analyze how marbling practices are reflected in the plastic arts, identify formal and practical preferences among these approaches, and present a contextual analysis of technical and conceptual differences. Within this scope, the study examines how marbling is used in various fields, such as painting, ceramics, and textiles, and examines artists' attitudes toward materials, styles, and forms of expression through a comparative approach. According to the study's findings, it can be argued that ebru artists' shift toward figurative, abstract, and pictorial expression has expanded the aesthetic boundaries of this art form and transformed it into an interdisciplinary form. Qualitative research methods were employed in the study, with data collected through interviews with the artist and visual and written sources. The works of ebru artists who practiced traditional ebru and those who reinterpreted it were also evaluated. The technical diversity, surface variations, and creative expressions employed in these productions demonstrate that ebru has evolved into a multifaceted field of expression. This research emerged as a result of the necessity of identifying the problems inherent in ebru practices and the areas in which they are applied. Through the concepts of ebru and plastic art discussed in the research topic, it demonstrates that ebru has been a living and evolving form from past to present. While originality is currently in the background, ebru practices should be approached through an interdisciplinary and academically grounded, original creative process, devoid of commercialization.