Sıcak cam şekillendirmede Graal tekniği ve uygulamaları
Graal technique and applications in glass blowing
- Tez No: 274428
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLHAN HASDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Sıcak cam üfleme teknikleri arasında, rengin kontrollü olarak cam yüzeyler üzerinde kullanılmasına yönelik olan Graal tekniği 1916 yılında Simon Gate ve Edward Hald tarafından bulunarak geliştirilmiştir. Gelişen teknoloji ve Graal tekniğinin deneyselliğe açık yapısı Graal yönteminden çıkışlı birçok tekniğin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Ariel tekniği Edvin Öhtröm tarafından geliştirilmiş, cam katmanlar arasında kontrollü olarak sıkıştırılan hava kabarcıklarıyla figürler oluşturulması amaçlanmıştır. Kraka ve Ravenna teknikleri ise her ne kadar Ariel tekniğine benzese de uygulama aşamalarındaki yöntemler ve dahil olan malzemeler bakımından farklılık göstermektedir.Teknolojinin cam endüstrisini etkilemesi, cam renklendirme ve cam aşındırma yöntemlerindeki yenilikler, dolaylı olarak Graal tekniğini de etkilemektedir. Renkli cam bar çubuklar ile teknik üzerindeki sınırlar kalkmıştır, oluşturulan farklı kaplama yöntemlerinin etkileri bu teknikte görülmektedir. Aşındırma sürecindeki teknolojik yenilikler Graal tekniğini direkt olarak etkilemektedir. Bununla birlikte gelişen yüksek dereceli cam boya sektörü ve kumlama veya asit aşındırmada kullanılan Foto Mask film teknolojisi, Graal teknikleri üzerinde elle oluşturulamayacak kadar detayın oluşturulmasına olanak sağlamıştır.Graal tekniğine ilk olarak çekirdeğin oluşturulması ile başlanır, fakat uygulanacak tasarım, renkler, etkiler ve form önceden belirlenmelidir. Çünkü uygulanacak renk kaplamaları yada aşındırma yöntemleri tasarımın doğru bir şekilde çekirdek yüzeyine uygulanması bakımından önemlidir. Graal tekniğinde ilk olarak oluşturulan çekirdeğe, renklerin kaplama yöntemi ile, İsveç-balonlu kaplama yöntemi veya kase kaplama yöntemleriyle oluşturulmaktadır. Eğer yüksek dereceli cam boyaları ile bir boyama yapılacak ise üzerine uygulanacak boyaların rengini göstermesi bakımından öncelikle açık renkli bir camla kaplanarak çekirdek oluşturulmaktadır. Çekirdeğin oluşturulma aşamalarından sonra farklı tekniklerle işlenmesi aşamasına geçilir. Bu aşamada çekirdek üzerine tasarımlar asitle aşındırma, kumla aşındırma, taşla aşındırma, boyama ve çıkarma (dekal) gibi yöntemler kullanılarak oluşturulmaktadır.Cam sanatına etkilerine bakıldığında rengin bu kadar kontrollü ve figüratif tasarımların çekirdek üzerinde oluşturuluyor olması açısından Graal tekniği sıcak cam üfleme yöntemlerinde ve diğer uygulanan cam tekniklerine yeni olanaklar kazandırmıştır. Resim sanatının cam katmanlar arasında kullanılıyor olmasıda Graal tekniğinin etkilerini artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Within the hot glass techniques graal technique bases on applying color with great control on glass surfaces. It was first discovered and improved by Simon Gate and Edward Hald in 1916. With the help of developing technologies and the advantage of the technique?s experimental structure, it has leaded to many other similar techniques like Ariel, Ravenna,Kraka. Ariel technique was discovered by Edvin Öhström and it bases on packing air bubbles between the glass layers for composing figurative forms. Kraka and Ravenna techniques? principles are similar to the Ariel technique, yet they differ from Ariel with the materials and the methods used.The technological developments in the glass industry, the innovations in the glass coloring and etching processes effects Graal technique indirectly and presents more opportunities to the glass artists. The effects of the colored glass bar which?s usage becomes widespread and different glass covering methods can be observed. The high temperature glass paints and photomask technique which is used with sandblasting and acid etching enable to work with such details that can not be applied by hand.The process of Graal technique starts with forming a nucleus. However, the design, form of the work, colors that will be used must be specified and planned before starting to practise. As these decisions will effect the progress of the work directly. Then the processes which will show the graal technique?s charecteristic properties are applied on the nucleus. If the high temperature paints will be used, transparent glass layers must be formed so that the paint can be more effective. When the nucleus is formed with different layers of colored glass, the technique goes on with the surface process of the nucleus. At this stage, sandblasting, acid etching, Stone etching painting and decal methods are used for composing the design.With its extraordinary paint usage which gives all the control to the artist and the ability to work with figures and details, graal technique has opened a great area for expressing the creativity independently and brought a new point of view to the glass art.