Dünya Taekwondo şampiyonasının teknik ve taktik analizi
Technical and tactical analysis of the world Taekwondo championship
- Tez No: 741870
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH GÜLLÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışmanın amacı“Dünya Taekwondo Şampiyonası”müsabakalarının teknik ve taktik açıdan incelenmesidir. Çalışmada İngiltere'nin Manchester kentinde büyükler kategorisinde 15-19 Mayıs 2019 Dünya Taekwondo Şampiyonası kadınlar ve erkekler yarı final ile final müsabakalarının, posiscope ve posixplore video destekli istatiksel ölçüm ve analiz programı ile analizleri yapılmış, elde edilen veriler grafik ve tablo yöntemi ile sunulmuştur. Müsabakaların videoları WTF resmi web sayfasından elde edilmiştir. Erkeklerde 8 final müsabakası, 9 yarı final müsabakası olmak üzere 17 müsabakanın, kadınlarda ise 8 final müsabakası, 8 yarıfinal müsabakası toplamda 16 müsabakanın, genel toplamda ise 33 müsabakanın analizleri 27 parametre ve 295 değişkene göre analizi gerçekleştirilmiştir. Çalışmada elde edilen tüm veriler SPSS 25,0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotlar (sayı, yüzde, minimum maksimum değerleri,ortalama, standart sapma) kullanılmıştır. Verilerin normal dağılım gösterip göstermediğini tespit etmek için normallik varsayımları incelenmiş olup, veriler normal dağılım göstermediği için nonparametrik testler kullanılmıştır. Normal dağılıma sahip olmayan skorlar da niceliksel verilerin karşılaştırılmasında iki grup arasındaki farkı Mann Whitney U testi ile ilişkisiz ikiden çok örneklem ortalamasının birbirinden anlamlı bir şekilde farklılaşıp farklılaşmadığını test etmek için Kruskal Wallis H testi ve farkın hangi gruptan kaynaklandığını görebilmek için çoklu karşılaştırma testlerinden biri olan Bonferroni testi uygulanmıştır. İlişkiyi test etmek için korelasyon analizi uygulanmıştır. Gerçekleştirilen analizler neticesinde posixplore verilerine göre kadınlar, erkekler, final, yarı final tüm müsabakalarında en çok kullanılan 1. teknik Palding Chagi, 2. Yop Chagi, 3. Neryo Chagi olarak tespit edilmiştir. Ayrıca hücum ağırlıklı ve öndeki ayakla teknik kullanımının tercih edildiği ve puan bakımından da, %54,1 (192 defa) 2 puan ,%24,2 (86 defa) 3 puan, %17,7 (63 defa) 1 puan, %2,8 (10 defa) 4 puan, %1,1 (4 defa) 5 puan alındığı tespit edilmiştir. Kadınlar ve erkekler final müsabakalarında kazanan kaybeden açısından sıkletlere göre değerlendirmede kazanan sporcuların hücum, savunma, isabetli, isabetsiz, öndeki ayakla, sağ, teknik sayılarının kaybedenlerden yüksek olduğu bulunmuştur. Kaybeden sporcuların ise gerideki ayakla, kadınlarda sol, erkeklerde sağ teknik sayılarının kazananlardan yüksek olduğu bulunmuştur. Kazanan ve kaybeden kadın erkek sporcuların dönerek teknikleri tercih etmedikleri tespit edilmiştir. Mann-Whitney U test sonuçlarında, kazanan kadın sporcuların Palding Chagi, Yop Chagi ve 1. raunt Dollyo Chagi skorları kaybedenlere göre daha yüksek bulunmuştur. Kadınlarda kaybedenlerin 3. raunt hücum Dollyo Chagi skorları kazananlara göre daha yüksek çıkmıştır. Kazanan erkek sporcuların Yop Chagi, Pushe Chagi, Neryo Chagi, skorları kaybedenlere göre daha yüksektir. Kaybedenlerin Dwi Chagi, Bande Dollyo Chagi, Momtong Chireuge, skorları kazananlara göre daha yüksek bulunmuştur. Sonuç olarak, öndeki ayakla hücum ağırlıklı ve Palding Chagi, Yop Chagi, Neryo Chagi tekniklerini kullanmanın müsabaka kazanma da etkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the“World Taekwondo Championship”competitions from a technical and tactical point of view. In the study, the 15-19 May 2019 World Taekwondo Championship women's and men's semi-finals and final competitions in the adults category in Manchester, England were analyzed with the posiscope and posixplore video-assisted statistical measurement and analysis program, and the data obtained were presented with graph and table method. Videos of the matches were obtained from the WTF official website. The analysis of 17 competitions, 8 final competitions and 9 semi-finals for men, 8 final competitions for women, 8 semi-finals in total, 16 competitions in total, and 33 competitions in total, were analyzed according to 27 parameters and 295 variables. All data obtained in the study SPSS 25, 0 was analyzed using the package program. Descriptive statistical methods (number, percentage, minimum maximum values, mean, standard deviation) were used while evaluating the data. Normality assumptions were examined to determine whether the data showed a normal distribution. Data Nonparametric tests were used because it did not show normal distribution. In the comparison of quantitative data with scores that do not have normal distribution, the difference between the two groups using the Mann Whitney U test is the Kruskal Wallis H test to test whether the mean of more than two samples differ significantly from each other, and the Bonferroni test, which is one of the multiple comparison tests, to see from which group the difference originates. has been applied. Correlation analysis was applied to test the relationship. As a result of the analyzes performed, according to the posixplore data, the most used technique in all competitions for women, men, final and semi-final was determined as the 1st technique Palding Chagi, 2nd Yop Chagi, and 3rd Neryo Chagi. In addition, attacking and front foot technique is preferred and in terms of points, 54.1% (192 times) 2 points, 24.2% (86 times) 3 points, 17.7% (63 times) 1 point, 2% It was determined that .8 (10 times) 4 points, 1.1% (4 times) 5 points. In terms of winners and losers in women's and men's final competitions, it was found that the winning athletes' attack, defense, accurate, unhitched, front foot, right, technical numbers were higher than the losers. On the other hand, it was found that the losing athletes were higher than the winners with the back foot, the left technique in women and the right in men. It has been determined that male and female athletes who won and lost do not prefer the techniques by turning. In the Mann-Whitney U test results, winning Palding Chagi, Yop Chagi and 1st round Dollyo Chagi scores of female athletes were higher than those who lost. In women, the 3rd round offensive Dollyo Chagi scores of the losers were higher than the winners. The winning male athletesYop Chagi, Pushe Chagi, Neryo Chagi have higher scores than losers. Dwi Chagi, Bande Dollyo Chagi, Momtong Chireuge scores of the losers were higher than the winners. As a result, it has been determined that using the attack weighted and Palding Chagi, Yop Chagi, Neryo Chagi techniques with the front foot is effective in winning a match.