Kaş (Antalya) ilçesinin coğrafyası
Geographical study of Kaş (Antalya) district
- Tez No: 741869
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 485
Özet
Kaş ilçesi, Akdeniz Bölgesi'nin Antalya Bölümü'nün Teke Yöresi sınırları içerisinde bulunmaktadır. Araştırma sahası kuzeyde Elmalı ilçesi, kuzeydoğusunda Finike ilçesi, batısında Seydikemer ilçesi, güneyinde Akdeniz, doğusunda ise Demre ilçesi ile komşudur. Araştırma sahasının kuzeyi ortalama yükseltisi 2250 metreyi aşan dağlık kuşaklarla çevrilidir. İlçenin yüzölçümü 1750 km²'dir. Sahada jeolojik açıdan Mesozoyikten günümüze kadar çeşitli zamanlara ait formasyonlar yüzeylenmektedir. Araştırma sahasında yazları sıcak ve kurak, kışları serin ve yağışlı geçen Akdeniz iklimi özelliği görülmektedir. Kaş Meteoroloji İstasyonu'nun ölçümlerine göre sahanın yıllık ortalama sıcaklığı 20ºC, yıllık ortalama yağış miktarı 842,3 mm'dir. İlçenin en önemli akarsuyu olan ve kaynağını ilçenin kuzeyindeki Akdağlardan alan Kıbrıs Deresidir. Sahada zonal ve azonal toprak grupları yer alır. Bitki toplulukları olarak kızılçam ormanları, sedir ormanları, maki toplulukları yer almaktadır. Kaş ilçesinin toplam nüfusu 2021 yılı Adrese dayalı nüfus sonuçlarına göre 61488 kişidir. Nüfusun %51,4'ü erkek, %48,5'i kadın nüfustan oluşmaktadır. Sahada 2 şehir, 54 mahalle yerleşmesi bulunmaktadır. İlçenin temel ekonomik geçim kaynağı tarım ve hayvancılık olsa da son yıllarda özellikle turizm faaliyetleri de önemli bir kazanç noktası olmuştur. Hem doğası hem tarihi özelliklerinden dolayı turizm potansiyeli yüksek olan bir sahadır. Bu araştırma, Kaş ilçesinin doğal, beşerî/kültürel ve ekonomik özelliklerini tespit edip ve bu özelliklerin coğrafyanın temel kuralları çerçevesinde doğal ortamla-beşerî unsurlar arasındaki etkileşiminin analiz ve sentezlenmesi amaçlanmıştır. Bir diğer amaç ise saha ile ilgili sorunları bulmak ve araştırılan sahanın kalkınmasında etkili olacak ya da olabilecek unsurların belirlenip çözüm önerileri sunmaktır. Araştırmada karma yöntem desen içerisinden paralel desen kullanılmıştır. Genel tarama modelleri içerisinde de tekil tarama modeli çalışmaya yardımcı olmuştur. Sahada yerinde gezi-gözlem, yapılandırılmamış görüşme formları, fotoğraf çekimi yöntemlerle veri toplama işlemi yapılmıştır. Sahada tarım ve turizm faaliyetleri ön plana çıkmaktadır. Tarımsal faaliyetler yönünden seracılık oldukça gelişmiştir. Bir diğer faaliyet olan turizmde ise hem doğal hem de kültürel turizm son derece önemlidir. Genel itibariyle saha hem doğal hem beşerî/kültürel ve ekonomik özellikleri açısından oldukça elverişli bir sahadır.
Özet (Çeviri)
Kaş district is located within the borders of Teke Region of Antalya Section of the Mediterranean Region. The research area is adjacent to Elmalı district in the north, Finike district in the northeast, Seydikemer district in the west, Mediterranean Sea in the South and Demre district in the east. The north of the research area is surrounded by mountainous belts with an average elevation exceeding 2250 meters. The area of the district is 1750 km². In the field geologically, formations belonging to various periods from the Mesozoic to the present are exposed. In the research area, the Mediterranean climate is characterized by hot and dry summers and cool and rainy winters. According to the measurements of Kaş Meteorology Station, the annual average temperature of the field is 20ºC and the annual average precipitation is 842.3 mm. The most important river of the district is the Cyprus Stream, which takes its source from the Akdağlar in the north of the district. There are zonal and azonal soil groups in the field. There are red pine forests, cedar forests and maquis communities as plant communities. The total population of Kaş district is 61488 according to the address-based population results of 2021. 51.4% of the population is male and 48.5% is female. There are 2 cities and 54 neighborhood settlements in the field. İlçenin temel ekonomik geçim kaynağı tarım ve hayvancılık olsa da son yıllarda özellikle turizm faaliyetleri de önemli bir kazanç noktası olmuştur. Hem doğası hem tarihi özelliklerinden dolayı turizm potansiyeli yüksek olan bir sahadır. In this research, it is aimed to determine the natural, human/cultural and economic features of Kaş district and to analyze and synthesize the interaction of these features with the natural environment-human elements within the framework of the basic rules of geography. Another aim is to find the problems related to the field and to identify the factors that will be effective in the development of the researched field or to offer solutions. In the research, parallel pattern among mixed method design was used. Among the general scanning models, the single scanning model helped the study. Data collection was carried out using on-site excursion-observation, unstructured interview forms, and photographic methods. Agriculture and tourism activities come to the fore in the field. In terms of agricultural activities, greenhouse cultivation is quite developed. In tourism, which is another activity, both natural and cultural tourism are extremely important. In general, the field is a very suitable field in terms of both natural and human/cultural and economic characteristics.