Huzurevinde yaşayan COVID-19 geçirmiş geriatrik bireylerin fiziksel fonksiyon, fonksiyonel kapasite, denge ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of physical function, functional capacity, balance, and quality of life in geriatric individuals recovering from post-COVİD-19 living in nursing home
  1. Tez No: 741872
  2. Yazar: HÜSEYİN BAŞEĞMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERRUH TAŞPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: COVID-19 enfeksiyonu geriatrik bireylerde birçok organ ve sistemde problemlere neden olmaktadır. Yapılan çalışmalarda COVID-19'un sistemlerde meydana getirdiği olumsuz etkilerin belirlenmesi endişeleri artırmaktadır. Bu nedenle çalışmamız huzurevinde yaşayan COVID-19 geçirmiş geriatrik bireylerin fiziksel fonksiyon, fonksiyonel kapasite, denge ve yaşam kalitesi incelenmesi açısından planlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya huzurevinde yaşayan 65 yaş üstü 42 birey dahil edildi. Yirmi bir birey COVID-19 geçirmiş ve 21'i COVID-19 geçirmemişti. Çalışmaya katılan bireylerin verilerinin toplanması için öncelikle bir değerlendirme formu oluşturuldu. Bireylerin komorbid hastalıkları, fiziksel fonksiyonları, fonksiyonel kapasite, postural denge ve yaşam kaliteleri sırasıyla Charlson Komorbidite İndeksi, fiziksel performans testi, yaşlılar için fiziksel aktivite ölçeği, el kavrama kuvveti ve sırt ve bacak dinamometresi, 6 dakika yürüme testi, Berg denge ölçeği ve Kısa Form 36 (SF-36) ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objectives: COVID-19 infection causes problems in many organs and systems in geriatric individuals. In the studies conducted, the determination of the negative effects of COVID-19 on the systems increases the concerns. Therefore, our study was planned to examine the physical function, functional capacity, balance and quality of life of geriatric individuals who have had COVID-19 living in nursing homes. Methods: Forty-two individuals over the age of 65 living in nursing homes were included in the study. Twenty-one participants had COVID-19 and 21 had not had COVID-19. In order to collect the data of the individuals participating in the study, an evaluation form was created. Comorbid diseases, physical functions, functional capacity, postural balance and quality of life of individuals, respectively, Charlson Comorbidity Index, physical performance test, physical activity scale for the elderly, hand grip strength and back and leg dynamometer, 6-minute walking test, Berg balance scale and Short Form 36 (SF-36) was evaluated with.