Huzurevinde yaşayan yaşlılarda COVİD-19 pandemi sürecinde ölüm kaygısı ve yalnızlık
Death anxiety and loneness during the COVİD-19 pandemic in elderly living in nursing home
  1. Tez No: 764753
  2. Yazar: SADIK AKSAKAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLCAN KENDİRKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Geriatri, Hemşirelik, Geriatrics, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez çalışması, huzurevinde yaşayan yaşlılarda Covid-19 pandemi sürecinin ölüm kaygısı ve yalnızlık üzerine etkisini belirlemek amacı ile gerçekleştirildi. Çalışma, Darülaceze Huzurevi'nde kalmakta olan 109 kadın ve 92 erkek olmak üzere toplam 201 kişinin katılımı ile tamamlandı. Çalışma süresi, 1 Kasım 2021-30 Haziran 2022 tarihleri arasını kapsamakta olup çalışmanın verileri etik kurul ve kurum iznini takiben 24 Şubat 2022-15 Nisan 2022 tarihleri arasında toplandı. Çalışma verilerinin analizi“SPSS 21”bilgisayar paket programı ile yapıldı. Normal dağılıma uygun olmayan ölçüm değerleri için parametrik olmayan yöntemler kullanıldı. Parametrik olmayan yöntemlere uygun şekilde, iki bağımsız grubun ölçüm değerleriyle karşılaştırılmasında“Mann-Whitney U”test (Z-tablo değeri), bağımsız üç veya daha fazla grubun ölçüm değerleriyle karşılaştırılmasında“Kruskal-Wallis H”test (χ2-tablo değeri) yöntemi kullanıldı. Üç veya daha fazla grup için anlamlı fark çıkan değişkenlerin ikili karşılaştırmaları için Bonferroni düzeltmesi uygulandı. Yaşlıların yaş ortalamasının 69,24±6,83 (yıl) olduğu tespit edilmiş ve %35,3'ünün (n:71) 65-69 yaş grubunda olduğu belirlendi. Yaşlıların Yaşlılar İçin Yalnızlık Ölçeği'nden aldıkları genel puan ortalaması 10,69, duygusal yalnızlık alt boyutundan aldıkları puan ortalaması 6,67, sosyal yalnızlık alt boyutundan aldıkları puan ortalaması 4,02 olarak bulundu. Yaşlıların yalnızlık seviyesi kabul edilebilir yalnızlık olarak bulundu. Yaşlıların Ölüm Kaygısı Ölçeği'nden aldıkları puan ortalaması 7,02 olarak bulundu. Yaşlılarda ölüm kaygısı yüksek bulundu. Pandemi gibi zorlu süreçlerde daha fazla etkilenen yaşlı bireylere yalnızlık ve ölüm kaygısı ile ilgili araştırmaların artırılması ve kaygılarının azaltılmaya yönelik girişimlerin uygulanması önerilir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effect of the Covid-19 pandemic process on death anxiety and loneliness in the elderly living in nursing homes. The study was completed with the participation of a total of 201 people, 109 women, and 92 men, staying at the Darülaceze Nursing Home. The study period covers between November 1, 2021, and June 30, 2022, and the data of the study were collected between February 24, 2022, and April 15, 2022, following the approval of the ethics committee and the institution. The study data analysis was done with the“SPSS 21”computer package program. Non-parametric methods were used for the measurement values that did not conform to the normal distribution. In accordance with non-parametric methods, the“Mann-Whitney U”test (Z-table value) was used to compare the measurement values of two independent groups, and the“Kruskal-Wallis H”test (χ2-table value) method was used to compare the measurement values of three or more independent groups. Bonferroni correction was applied for pairwise comparisons of variables that differed significantly for three or more groups. It was determined that the mean age of the elderly was 69.24±6.83 (years) and 35.3% (n:71) were in the 65-69 age group. The average score of the elderly from the Loneliness Scale for the Elderly was 10.69, the mean score of the emotional loneliness sub-dimension was 6.67, and the mean score of the social loneliness sub-dimension was 4.02. The loneliness level of the elderly was found to be acceptable loneliness. The mean score of the elderly on the Death Anxiety Scale was found to be 7.02. Death anxiety was found to be high in the elderly. It is recommended to increase research on loneliness and death anxiety and to implement initiatives to reduce the anxiety of elderly individuals who are more affected by difficult processes such as pandemics.