Modelling nonlinear nonstationary time series
Doğrusal olmayan durağan olmayan zaman serilerinin modellenmesi
  1. Tez No: 741898
  2. Yazar: DİLEM YILDIRIM KASAP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENISE R OSBORN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: The University of Manchester
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu tez, durağanlığı test etme ve modelleme ile ilgili üç çalışmadan oluşmaktadır. doğrusal olmayan ekonomik zaman serilerinin bağlamı. Daha spesifik olarak, çalışmalar inceliyor İngiltere'de faiz oranı geçişi, geniş bir açıklayan yeni bir birim kök testi geliştirmek doğrusal olmayan süreçler sınıfı ve önerilen birim kökün karşılaştırmalı bir uygulamasını sağlar Satın Alma Gücü Paritesi (PPP) hipotezini test edin. Faiz Oranı Geçişi İçin Bir Eşik Eşbütünleşme Modeli başlıklı bölüm. Birleşik Krallık“ resmi oranın değiştiği iki aşamalı bir faiz oranı geçiş sürecini araştırıyor. İngiltere Merkez Bankası tarafından para piyasası yoluyla perakende ipotek oranına geçirilir. oran. Asimetrik ayarlama olasılığına odaklanan bu çalışma, her iki geçiş aşamasını bir eşik hata düzeltme çerçevesinde incelemektedir. ekonometrik metodoloji açıkça ifade eden eşbütünleşme ve asimetri için yeni bir önyükleme testi prosedürü üzerine kuruludur. doğası gereği tanımlanamayan parametre sorununun yanı sıra ayrık doğasını da tanır. resmi orandaki değişiklikler. Ampirik sonuçlar, her iki pazarda da önemli asimetriler ortaya koymaktadır. piyasa oranındaki geçmiş değişikliklerle ilgili faiz oranı ve ipotek oranı ayarlamaları ve sırasıyla resmi oran. Genelleştirilmiş dürtü yanıtı temelinde daha fazla analiz işlevler, politika şoklarının yayılmasındaki asimetrileri doğrular, bu da yetersizlik anlamına gelir. simetrik geçişkenlik varsayımı altında alınan para politikası eylemlerinin ”Doğrusal Olmayan STAR Modellerinde Önyükleme Tabanlı Birim-Kök Testleri“ başlıklı bölüm, hem bir sıfırın altında hem de doğrusal olmayanlığa izin veren blok ve model tabanlı önyükleme birim kök testleri birim kök ve durağanlık alternatifi altındadır. Tercih edilen model tabanlı önyükleme yaklaşım, üstel ve lojistik yumuşak geçiş otoregresif olasılığına izin verir. (STAR) doğrusal olmama, bir sınır biçimi olarak eşik otoregresif (TAR) doğrusal olmama dahil ikincisi. Monte Carlo simülasyonları, model tabanlı önyükleme prosedürünün yakın doğrusal ve yumuşak geçiş tipi modeller için doğru boyutlandırılmış bir test. Dahası, yakın doğrusal süreçlere uygulandığında, testin ampirik gücü, standart Artırılmış Dickey-Fuller (ADF) testi. ABD işsizlik başvurusu destekleyen kanıtlarla uygun çıkarımları benimsemenin önemini ortaya koymaktadır. doğal oran hipotezi, yalnızca işsizlik oranlarındaki doğrusal olmayanlar dikkate alındığında. ”PPP Bulmacasının Karşılaştırmalı Bir Çalışması" başlıklı bölüm, daha fazla ampirik bir çalışma sağlar. standart birim kök ile karşılaştırıldığında model tabanlı önyükleme yaklaşımının uygulanması Kılıç (2003), Kapetanios, Shin ve Snell'in testleri ve yakın zamanda önerilen doğrusal olmayan yaklaşımları (2003) ve Harvey ve Leybourne (2007). Genel olarak, sonuçlar ampirik kanıtların Avrupa reel döviz kurlarının durağanlığı, doğrusal olmama durumu arttığında artar. hesaba katıldı. Son iki yaklaşım benzer şekilde küçük ölçüde durağanlık üretirken Kanıt, ampirik desteğin çoğu önyükleme yaklaşımından elde edilir ve Kılıç (2003). Ayrıca, doğrusal olmayan çıkarımlar arasında bazı tutarsızlıkların varlığı yaklaşımlar, tek bir doğrusal olmayan yaklaşımın uygulanmasının ne kadar aldatıcı olacağını vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of three studies relating to testing and modelling nonstationarity in the context of economic time series that may be nonlinear. More specifically, the studies examine the interest rate pass-through in the UK, develop a new unit root test that accounts for a wide class of nonlinear processes and provide a comparative application of the proposed unit root test to the Purchasing Power Parity (PPP) hypothesis. The chapter entitled“A Threshold Cointegration Model for the Interest Rate Pass-Through in the UK”explores a two-stage interest rate pass-through process, where official rate changes by the Bank of England are passed through to the retail mortgage rate via the money market rate. Focusing on the possibility of asymmetric adjustment, this study examines both passthrough stages in a threshold error-correction framework. The econometric methodology builds on a new bootstrap testing procedure for cointegration and asymmetry that explicitly recognises the inherent unidentified parameter problem as well as the discrete nature of changes in the official rate. Empirical results reveal substantial asymmetries in both market rate and mortgage rate adjustments in relation to the past changes in the market rate and the official rate, respectively. Further analysis on the basis of generalized impulse response functions confirms asymmetries in the propagation of policy shocks, implying the inadequacy of monetary policy actions taken under the assumption of symmetric pass-through. The chapter entitled“Bootstrap Based Unit-Root Tests in Nonlinear STAR Models”develops block and model-based bootstrap unit root tests that allow nonlinearity both under the null of a unit root and under the alternative of stationarity. The preferred model-based bootstrap approach allows for the possibility of exponential and logistic smooth transition autoregressive (STAR) nonlinearity, including threshold autoregressive (TAR) nonlinearity as a limit form of the latter. Monte Carlo simulations confirm that the model-based bootstrap procedure delivers a test that is correctly sized for near-linear and smooth transition type models. Moreover, when applied to near-linear processes the empirical power of the test is comparable to that of the standard Augmented Dickey-Fuller (ADF) test. An application to the US unemployment reveals the importance of adopting appropriate inferences, with the evidence supporting the natural rate hypothesis only when nonlinearities in unemployment rates are taken into account. The chapter entitled“A Comparative Study of the PPP Puzzle”, provides a further empirical application of the model-based bootstrap approach, in comparison with the standard unit root tests and recently proposed nonlinear approaches of Kılıç (2003), Kapetanios, Shin and Snell (2003) and Harvey and Leybourne (2007). Overall, results indicate that the empirical evidence for stationarity of the European real exchange rates increases when nonlinearities are accounted for. While the latter two approaches produce similarly small extents of stationarity evidence, most of the empirical support is obtained from the bootstrap approach and that of Kılıç (2003). Further, existence of some discrepancies across the inferences of the nonlinear approaches stress how deceptive the application of a single nonlinear approach would be.