Örgütsel değişime direnç ile üst iletişim, iletişim iklimi ve iletişim araçlarının kalitesi arasındaki ilişki: Atatürk Üniversitesi Yeni Nesil Tasarım ve Dönüşüm Projesi örneği
The relationship between resistance to organizational change and upper communication, communication climate and the quality of communication tools: Atatürk University new generation design and transformation project
- Tez No: 741911
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAİT SİNAN ATİLGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, İşletme, Public Relations, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Değişim kavramının giderek artan bir öneme sahip olduğu dünyada eğitim programlarının, ortamlarının ve uygulamalarının sürekli yenilenen ve gelişen bir yapıya sahip olması gerekmektedir. Eğitimde uzmanlaşmanın önemli basamaklarından biri olan üniversitelerde değişim ve dönüşüm kaçınılmazdır. Bu sebeple karmaşık bir örgüt olarak da kabul edilebilecek bu kurumlarda diğer tüm örgütler gibi değişim sürecinde değişime dirençle karşılaşılması olasıdır. Güçlü bir iletişim ile değişim ve dönüşümün gerekliliği bu değişimin temel muhataplarına doğru şekilde iletildiğinde karşılaşılan direncin ya yok olacağı ya da geliştirici bir nitelik kazanacağı düşünülmektedir. Bu çalışmayla Atatürk Üniversitesi'nin yeni nesil üniversite tasarım ve dönüşüm sürecinin incelenmesinin yanı sıra örgütsel değişime direnç ile üst iletişim, iletişim iklimi ve iletişim araçlarının kalitesi arasındaki ilişkiyi ortaya koyacak veriler elde edilmesi amaçlanmıştır. Yeterli donanıma sahip nitelikli iletişimin örgütlerde kaliteyi artırdığı ve dönüşümü kolaylaştırdığı yadsınamaz bir gerçektir. Dolayısıyla, direncin yıkıcı veya yıpratıcı etkilerini en aza indirmede iletişim kalitesinin etken olduğu düşünülmektedir. Bu kapsamda, çalışmada nicel araştırma yöntemi ile yordayıcı ilişkisel tarama deseni kullanılmıştır. Araştırma evrenini Atatürk Üniversitesi'nde görev yapan öğretim elemanları oluşturmaktadır. Tabakalı örnekleme belirleme yöntemi ile toplam 373 katılımcıdan elde edilen verilerin analizi SPSS 20.00 istatistik paket programı ile yapılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişki örüntüleri korelasyon analizi ile yordayıcılık ilişkileri ise çoklu ve hiyerarşik regresyon analizi ile incelenmiştir. Ortaya çıkan sonuçlar ışığında hem değişim sürecinde olan hem de bu sürece dahil olacak olan yüksek öğretim kurumları için bir yol haritası çizilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In a world, where the concept of change has increasing importance, education programs, environments, and practices must have a constantly renewed and developing structure. Change and transformation are inevitable in universities, which is one of the important steps of specialization in education. For this reason, in these institutions, which can be considered complex organizations, it is possible to encounter resistance to change in the process of change, like all other organizations. It is thought that when the necessity of change and transformation is conveyed correctly to the main interlocutors of this change with strong communication, the resistance encountered will either disappear or gain a developing quality. In this study, it is aimed to obtain data that will reveal the relationship between resistance to organizational change and the quality of metacommunication, communication climate, and communication tools, as well as examine the new generation university design and transformation process of Atatürk University. It is an undeniable fact that qualified communication with adequate equipment increases the quality of organizations and facilitates transformation. Therefore, it is thought that the quality of communication is a factor in minimizing the destructive or abrasive effects of resistance. In this context, a quantitative research method and predictive relational screening design were used in the study. The research population consists of the lecturers working at Atatürk University. The analysis of the data obtained from a total of 373 participants with the stratified sampling method was performed with the SPSS 20.00 statistical package program. The relationship patterns between the variables were analyzed by correlation analysis and the predictive relationships were examined by multiple and hierarchical regression analysis. In the light of the results, it was tried to draw a road map for higher education institutions that are both in the process of change and will be involved in this process.