Ardeşen ilçe merkezi'nin kuruluşu, gelişmesi ve kentsel fonksiyonları
Establishment, development and urban functions of Ardeşen district center
- Tez No: 741912
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN ARINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Kamu Yönetimi, Geography, Public Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Araştırma sahasını oluşturan Ardeşen İlçe Merkezi, Doğu Karadeniz Bölümü içerisinde yer alıp idari açıdan ise Rize iline bağlıdır. Araştırma sahasının Kuzeyi tamamıyla Karadeniz ile çevrilidir. Batısını Pazar ilçesine bağlı Hamidiye köyü, doğusunu ise Şenyurt köyü, güneyini de Ardeşen'e bağlı olan batıdan doğuya doğru sırasıyla Beyazkaya, Zeytinlik, Pirinçlik, Kurtuluş, Armağan, Serindere, Küçükköy ve Yurtsever köyleri oluşturmaktadır. Karadeniz Bölgesi'nin en eski tarihinin M.Ö. 1.000.000- 100.000 yılları arasındaki Yontma Taş dönemde başladığı çeşitli araştırmalar sonucunda anlaşılmıştır ve yapılan yüzey araştırmaları Ardeşen ve çevresinde Yontma Taş Çağı'ndan sonra iskâna dair bulgular ortaya çıkmıştır. Çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmış araştırma sahası Pazar ilçesine bağlı bir yerleşmeyken 1953 yılında ilçe olmuştur. Günümüzde Ardeşen ilçe merkezinde 23 mahalle yer almaktadır. İlçe merkezinde 2020 yılı itibariyle 30577 kişi ikamet etmektedir. Ardeşen ilçe merkezinde ekonomik fonksiyonlar içerisinde hizmet sektörü önemli bir yer tutmaktadır. Hizmet sektöründe 5622 kişi çalışmaktadır. Doğal çevre özellikleri bakımından da çay tarımsal faaliyetlerle uğraşan insanlar için lokomotif görevi görmektedir. Çayın yanında kivi ve narenciye meyveleri oldukça önemli yer tutmaktadır. Ardeşen ve çevre ilçeler için sanayi faaliyetleri de temel gereksinimleri karşılayacak düzeyde kısmen de olsa yeterli denilebilecek düzeydedir.
Özet (Çeviri)
Ardeşen ,district center composing research area,locating in East Blacksea region is administratively connected to Rize borough. The North side of research area is completely surrounded Blacksea. Its West side with Hamidiye village connected to Pazar district, eastside Şenyurt village, South side from east to west respectively Beyazkaya , Zeytinlik, Pirinçlik, Kurtuluş, Armağan, Serindere, Küçükköy and Yurtsever villages are composed. The oldest history of Blacksea Region was understood to begin in palaeolithic age between 1.000.000 to 100.000 as a result of different type of researches and findings in surface exploration in Ardeşen and its around was uncovered settling after palaeolithic age. The research area hosted different type of civilisations connected Pazar district became district in 1953. Currently, Ardeşen has 23 streets. 30577 people reside in district center in 2020. Service sector occupies a place in economic functions in Ardeşen center. 5622 people work in service sector. Tea as a natural habitat features acts as a locomotive for the people who engage in agricultural activities. Kiwi and Citrus take important place beside tea. Industry is partly meet main requirements for Ardeşen and districts which are around.