İç hastalıkları yoğun bakım ünitesi'nde takip edilen sepsis hastalarının vücut ısısı yörüngelerine göre fenotipik olarak incelenmesi
Phenotypical investigation of sepsis patients followed in the internal diseases intensive care unit according to the body temperature traditions
- Tez No: 741916
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT SUNGUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş: Sepsis, hastaya ve enfeksiyonun bulunduğu yere göre farklı klinik seyir gösteren, mortalitesi yüksek heterojen bir sendromdur. Bu heterojen sendromun alt fenotiplerini belirlemek, terapötik yönetimde esastır. Amaç: Sepsis tanılı kritik hastalarda vücut ısısı seyrini kullanarak sepsis fenotiplerini ve bu fenotiplerin biyobelirteçler ve klinik sonuçlarla ilişkisini belirlemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya sepsis tanısı ile yoğun bakım ünitesinde takip edilen 18 yaş üstü 150 hasta dahil edildi. Yoğun bakım ünitesine kabul edildikten sonra 72 saat boyunca tüm vücut ısısı ölçümleri kaydedildi. Hastaların vücut ısısı ölçümleri timpanik yolla ve timpanik termometre ile yapıldı. Çalışma sonunda hastalar vücut sıcaklıklarına göre hipotermik (α), normotermik (β), hipertermik hızlı çözünenler (γ) ve hipertermik yavaş çözünenler (δ) olmak üzere 4 gruba ayrıldı. Bulgular: Çalışmaya 150 sepsis hastası dahil edildi. Tüm hastaların ortanca yaşı 65 (IQR 50-74) olup %49(n: 73)'u kadın cinsiyetteydi. Hipotermik ve normotermik grubun ortanca yaşı diğer iki gruba göre anlamlı yüksek görülmüştür (p=0,026). Hastaların yoğun bakıma yatış nedeni en sık %79 (n: 118) ile sepsis/septik şoktu. Hastaların; %24(n: 36) 'ü hipotermik, %32(n: 49)'ü normotermik, %23(n: 34)'ü hipertermik hızlı çözünen ve %21(n: 31)'i hipertermik yavaş çözünen olarak gruplandırıldı. Hastaların ortanca; SOFA skoru 11 (IQR 7-14) ve APACHE II skoru 24 (IQR 20-29) bulunmuş olup mortalitesi yüksek hipotermik ve hipertermik yavaş çözülen grupta SOFA skoru ve APACHE II skoru diğer iki gruba göre yüksektir ancak istatistiksel olarak anlamlı bulunamamıştır (sırasıyla; p=0,065; p=0.090). Hipertermik yavaş çözünen ve hipotermik grupta ortanca; mekanik ventilatörde kalma süresi (gün) ve vazopressör aldığı süre (gün) hipertermik hızlı çözünen gruba göre istatistiksel olarak anlamlı yüksek görülmüştür (sırasıyla; p=0,028; p=0,002). Hipotermik grupta ortanca renal replasman tedavi süresi (gün) hipertermik hızlı çözünen gruba göre istatistiksel olarak anlamlı yüksek görülmüştür(p=0,013). Yoğun bakımda kalış süresi (gün) ortanca; hipotermik grupta 10 (IQR 5-16) ve hipertermik yavaş çözünen grupta 9 (IQR 4-21) bulunmuş olup istatistiksel olarak anlamlı yüksek görülmüştür(p=0,002). Hastaların %64 (n: 96)'ü mortal seyredip hipotermik ve hipertermik yavaş çözünen grupta yüksek; hipertermik hızlı çözünen grupta düşük mortalite görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Introduction: Sepsis is a heterogeneous syndrome with high mortality and a different clinical course depending on the patient and the location of the infection. Identifying the subphenotypes of this heterogeneous syndrome is essential in therapeutic management. Objective: We aimed to determine the sepsis phenotypes and the relationship of these phenotypes with biomarkers and clinical outcomes in critically ill patients with sepsis using the body temperature course. Materials and Methods: 150 patients over the age of 18 who were followed up in the intensive care unit with the diagnosis of sepsis were included in the study. All body temperature measurements were recorded for 72 hours after admission to the intensive care unit. Body temperature measurements of the patients were made by the tympanic route and with a tympanic thermometer. At the end of the study, the patients were divided into 4 groups according to their body temperature as hypothermic (α), normothermic (β), hyperthermic fast solutes (γ) and hyperthermic slow solutes (δ). Results: 150 sepsis patients were included in the study. The median age of all patients was 65 (IQR 50-74), and 49% (n: 73) were female. The median age of the hypothermic and normothermic groups was significantly higher than the other two groups (p=0.026). The most common reason for admission to the intensive care unit was sepsis/septic shock with 79% (n: 118). Patients; 24(n: 36%) were hypothermic, 32% (n: 49) normothermic, 23% (n: 34) hyperthermic fast soluble and 21% (n: 31) hyperthermic slow soluble. The median of the patients; SOFA score 11 (IQR 7-14) and APACHE II score 24 (IQR 20-29) were found, and SOFA score and APACHE II score were higher in hypothermic and hyperthermic slow-resolving groups with high mortality compared to the other two groups, but they were not statistically significant (respectively; p=0.065; p=0.090). The median in the hyperthermic slow dissolving and hypothermic group; The duration of stay on mechanical ventilator (days) and the duration of vasopressor (days) were found to be statistically significantly higher than the hyperthermic rapidly dissolving group (respectively; p=0.028; p=0.002). The median duration of renal replacement therapy (days) in the hypothermic group was found to be statistically significantly higher than in the hyperthermic rapidly dissolving group (p=0.013). Median length of stay in intensive care (days); 10 (IQR 5-16) in the hypothermic group and 9 (IQR 4-21) in the hyperthermic slow dissolving group were found to be statistically significantly higher (p=0.002). 64% (n: 96) of the patients were mortal and high in the hypothermic and hyperthermic slow dissolving groups; low mortality was observed in the hyperthermic rapidly soluble group.