Stabil koroner arter hastalığında serum asimetrik dimetilarginin düzeyinin koroner arter hastalığı yaygınlığı ve ciddiyeti ile ilişkisi
- Tez No: 741926
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KAZIM ERSANLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Kardiyovasküler hastalıklar, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hastaneye yatış ve ölümlerin en önemli nedenidir. Klasik risk faktörlerine ek olarak Koroner arter hastalığı (KAH) olan hastaların bazılarında bu risk faktörlerinin olmamasına rağmen koroner aterosklerozun gözlenmesi üzerine yeni risk faktörleri araştırılmış ve yüksek duyarlılıklı C-reaktif protein (hsCRP), fibrinojen, lipoprotein (a) (Lp (a)) ve homosistein gibi belirteçlerin de ateroskleroza neden olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmadaki amacımız stabil koroner arter hastalarında koroner anjiyografideki lezyon varlığı ve ciddiyeti ile serum asimetrik dimetilarginin (ADMA) başta olmak üzere hsCRP, Homosistein ve Lp (a) konsantrasyonu arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Çalışmamızda Gensini ve damar skoru ile serum hsCRP, Lp(a) ve ADMA arasında istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif korelasyon saptanırken, homosistein arasında anlamlı farklılık bulunamamıştır. Sonuç olarak ADMA düzeyi KAH tanısında yeni bir risk faktörü olarak ve stabil koroner arter hastalarında koroner anjiyografi kararı verilirken, KAH açısından yüksek riskli hasta grubunu belirlemede yararlı olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Cardiovascular diseases are the most important cause of hospitalization and death in our country as well as all over the world. In addition to the classical risk factors, new risk factors were investigated due to the observation of coronary atherosclerosis despite the absence of these risk factors in some patients with coronary artery disease (CAD), and such as high-sensitivity C-reactive protein (hsCRP), fibrinogen, lipoprotein (a) (Lp (a)) and homocysteine markers have also been shown to cause atherosclerosis. Our aim in this study is to investigate the relationship between the presence and severity of the lesion on coronary angiography and serum asymmetric dimethylarginine (ADMA), hsCRP, Homocysteine and Lp(a) concentration in stable coronary artery patients. In our study, a statistically significant and positive correlation was found between Gensini and vessel score and serum hsCRP, Lp(a) and ADMA, but no significant difference was found between homocysteine. As a result, ADMA level is thought to be a new risk factor in the diagnosis of CAD and it may be useful in determining the high-risk patient group for CAD when deciding on coronary angiography in stable coronary artery patients.