Onopordum bitkisinden piroliz yöntemi ile biyokömür ve biyoyağ üretimi ve yakıt özelliklerinin belirlenmesi
Production of biochar and biooil from Onopordum spp. by pyrolysis and determination of fuel properties
  1. Tez No: 741940
  2. Yazar: DORUK ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ACAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada, onopordum spp. biyokütle kaynağı olarak seçilmiş ve piroliz sabit yataklı bir piroliz reaktöründe gerçekleştirilmiştir. Bu piroliz deneylerinden sonra elde edilen katı ve sıvı ürünler incelenmiştir. 16 ila 18 mm çapında pelet haline getirilen biyokütle numunesinin ilk olarak termogravimetrik ve elementel analizleri yapılmış ve yapılarındaki nem, kül, uçucu madde, kükürt, karbon oksijen miktarları belirlenmiştir. Termokimyasal yöntemlerden biri olan piroliz yöntemi kullanılarak Onopordum spp. bitkinin pirolizi gerçekleştirilmiştir. Bu piroliz işleminde, biyokütlenin pirolizi, bir biyokütle sabit yataklı piroliz reaktöründe 300, 350, 400 ve 450ºC/dk ısıtma hızlarında ve 380, 400, 420 ve 450ºC'ye kadar sıcaklıklarda gerçekleştirilmiştir. Deneyler sonucunda elde edilen sıvı ve katı ürünlerin verimleri değerlendirilmiş, sıvı ürünlerin GC-MS analizleri ve viskoziteleri incelenmiştir. Ayrıca katı ürünlerin elementel analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, onopordum spp. was selected as the biomass source and pyrolysis was carried out in a fixed bed pyrolysis reactor. The solid and liquid products obtained after these pyrolysis experiments were examined. Firstly, thermogravimetric and elemental analyzes of the biomass sample, which was made into pellets with 16 to 18 mm diameters, were made and the moisture, ash, volatile matter, sulfur, carbon oxygen amounts in their structures were determined. Using the pyrolysis method, which is one of the thermochemical methods, Onopordum spp. pyrolysis of the plant was carried out. In this pyrolysis process, the pyrolysis of biomass was carried out in a biomass fixed bed pyrolysis reactor at heating rates of 300, 350, 400 and 450ºC/min and temperatures up to 380, 400, 420 and 450ºC. As a result of the experiments, the yields of the liquid and solid products obtained were evaluated, and the GC-MS analyzes and viscosities of the liquid products were examined. In addition, elemental analyzes of solid products were carried out.