Tip 2 diabetes mellituslu hastalarda vitamin D düzeyinin nöropatik ağrı ve elektrofizyolojik çalışmalarla ilişkisi
The relationship of vitamin D level with neuropatic pain and electrophysiological studies in patients with type 2 diabetes mellitus
- Tez No: 741963
- Danışmanlar: PROF. DR. BERNA ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Tip 2 Diyabetes Mellituslu(DM) hastalardaki Vitamin D düzeyinin nöropatik ağrı ve elektrofizyolojik çalışmalarla korelasyonunu değerlendirmektir. Ayrıca çalışmamızda, Tip 2 DM'li hastalarda Vitamin D düzeyiyle sempatik deri yanıtı arasındaki korelasyonu incelemek de amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel klinik araştırma olarak tasarlanan çalışma için 1 Mayıs 2020 tarihi ile 1 Mayıs 2021 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Fizik Tedavi Rehabilitasyon Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi polikliniklerine başvuran polikliniklerimizdeki klinik değerlendirme ile polinöropati ön tanısı konulan ve laboratuvar tetkikleri aynı gün içerisinde istenip yönlendirilen hastalar değerlendirildi. Çalışmaya katılım şartlarını karşılayan ve kontrendike durumu olmayan 36 gönüllü hasta ardışık olarak seçildi. Hastaların demografik verileri, tıbbi öyküleri ve labaratuvar sonuçları dosyalarına eklendi. Hastalarda DN4(Douleur Neuropathique en 4 questions) ve VAS(Vizuel Analog Skala) ölçekleri ile değerlendirme sonrası standart elektrofizyolojik yöntemler çalışılıp, hastanın sağ üst ve alt ekstremitelerinden sempatik deri yanıtları ölçüldü. İstatistiksel analiz kısmında nöropatik ağrısı olanlar ile olmayanlar şeklinde hastalar ikiye bölündü. Vitamin D düzeyiyle nöropatik ağrı ve elektrofizyolojik testler arasındaki ilişkiye bakıldı. Bulgular: Hastaların Vitamin D ile Nöropatik ağrı (DN4) ve VAS değişkenleri ile karşılaştırılmasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the correlation of Vitamin D level with neuropathic pain and electrophysiological studies in patients with Type 2 Diabetes Mellitus (DM). In addition, our study also aimed to examine the correlation between Vitamin D level and sympathetic skin response in patients with Type 2 DM. Materials and Methods: For the study, which was designed as a cross-sectional clinical research, patients who applied to the outpatient clinics of Health Sciences University Istanbul Physical Therapy Rehabilitation Health Application and Research Center between May 1, 2020 and May 1, 2021, who were prediagnosed with polyneuropathy and whose laboratory tests were requested and referred within the same day, were evaluated. Thirty-six volunteer patients who met the conditions of participation in the study and had no contraindications were selected consecutively. Demographic data, medical histories and laboratory results of the patients were added to their files. After the evaluation with DN4(Douleur Neuropathique en 4 questions) and VAS (Visual Analogue Scale) scales, standard electrophysiological methods were studied and sympathetic skin responses were measured from the right upper and lower extremities of the patients. In the statistical analysis part, the patients were divided into those with neuropathic pain and those without. The relationship between vitamin D level and neuropathic pain and electrophysiological tests was evaluated. Results: No statistically significant difference was found when the patients were compared with Vitamin D and Neuropathic pain (DN4) and VAS variables (p>0.05).