Prenatal enfeksiyon şüpheli fetüslerde cytomegalovirus enfeksiyonlarının araştırılması
Investigation of cytomegalovirus infections in fetuses with suspected prenatal infection
  1. Tez No: 741967
  2. Yazar: EVRİM ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİYE KIRKOYUN UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Viroloji ve Temel İmmünoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Cytomegalovirus (CMV) enfeksiyonları tüm dünyada yaygın olarak görülmektedir. CMV vücut sekresyonlarıyla bulaşmakta ve enfeksiyon sıklıkla asemptomatik seyretmektedir. Bununla birlikte bağışıklık sisteminde defekti olan kişilerde ve konjenital enfeksiyonlarda mortalite ve morbiditenin önemli bir nedenidir. Konjenital CMV enfeksiyonları nörogelişimsel bozukluklarla, gebelikte ve yenidoğanlarda görülen anomalilerle ilişkilendirilmektedir. Çalışmamızda, İstanbul Tıp Fakültesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Polikliniklerine başvuran 19-45 yaş aralığında ve konjenital anomali saptanan 141 gebe kadından alınan serum ve amniyotik sıvı örneklerinin değerlendirilmesi ve CMV enfeksiyon prevalansı ile birlikte enfeksiyonun akut veya kronik olarak ayrımının saptanması amaçlanmıştır. ELISA yöntemi ile serum örneklerinde CMV IgM, CMV IgG ve CMV IgG avidite testleri değerlendirilmiştir. CMV DNA'nın varlığı ise amniyotik sıvı örneklerinde Real-Time PCR (RT-PCR) yöntemi ile araştırılmıştır. Gebelere ait serolojik test sonuçları değerlendirildiğinde 141 (%100) gebede CMV IgG pozitif ve 2 (%1,41) gebede CMV IgM şüpheli pozitif bulunmuştur. Şüpheli pozitif örneklerde CMV IgG avidite testi sonucunda maternal serumda düşük avidite saptanmıştır. Kantitatif viral yük sonuçları değerlendirildiğinde ise 17 (%12,05) gebede CMV DNA saptanmıştır. Kadın doğum uzmanlarının gebelik döneminde oluşabilecek konjenital enfeksiyonların belirlenmesinde serolojik yöntemlerin yetersiz kalması nedeniyle klinik bulguları PCR testleri ile birlikte değerlendirmesi akut enfeksiyon veya reaktivasyonun belirlenmesi açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Cytomegalovirus (CMV) infections are common all over the world. However, it is an important cause of mortality and morbidity in people with immune system defects and congenital infections. Congenital CMV infections are associated with neurodevelopmental disorders and anomalies seen in pregnancy and newborns. In our study, the aim is evaluating the serum and amniotic fluid samples taken from 141 pregnant women between the ages of 19-45 and diagnosed with congenital anomalies, who applied to the Istanbul Faculty of Medicine, Department of Obstetrics and Gynecology Outpatient Clinics, and determining the differentiating between acute and chronic infections with prevalence of CMV infection. CMV IgM, CMV IgG and CMV IgG avidity tests were investigated by ELISA method. The presence of CMV DNA in amniotic fluid samples was evaluated by Real-Time PCR (RT-PCR) method. When the serological test results of the pregnant women were evaluated, CMV IgG was positive in 141 pregnants (100%) and CMV IgM was suspected positive in 2 (1.41%) pregnant woman. As a result of the CMV IgG avidity test in the suspected positive samples, low avidity was detected in the maternal serum. When the quantitative viral load results were evaluated, CMV DNA was detected in 17 (12,05%) pregnant women. Since serological methods are insufficient in determining congenital infections that may occur during pregnancy, obstetricians' evaluation of clinical findings together with PCR tests is important in terms of determining acute infection or reactivation.