Muş Ovası ve çevresinin coğrafi etüdü
Geographical study of the Muş Plain and its environment
  1. Tez No: 741966
  2. Yazar: ÖZGÜR AYDIN BEKAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMAL SEVİNDİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 640
Özet
Araştırmanın temel amacı Muş Ovası ve çevresindeki doğal çevre koşulları ile insan arasındaki karşılıklı ilişkilerin ortaya konulmasıdır. İnsanoğlunun içinde yaşadığı çevre ile olan ilişkileri bütünüyle Coğrafya biliminin araştırma alanını oluşturur. İnsan- doğal çevre ilişkileri kapsamında, karşılıklı olarak olumlu etkileri artırmak, olumsuz etkileri de en aza indirgemek temel hedeftir. Muş Ovası ve Çevresinin Coğrafi Etüdü başlıklı bu araştırmada da ilgili gerekçelerle, araştırma sahasının hem fiziki hem de beşerî ve ekonomik özellikleri ile ilgili arazi gözlemleri yapılmış, veriler toplanmış, coğrafi olayların sebepleri, sonuçları, birbirleri olan karşılıklı ilişkileri, araştırma sahasındaki dağılışlarını ortaya koyarak, coğrafya biliminin temel araştırma sorularına cevap aranmıştır. Araştırma sahası“Sürmeli Çukuru”ndan sonra Doğu Anadolu Bölgesi'nin en büyük ovasıdır. Bu bakımdan saha tarım ve hayvancılık açısından yüksek potansiyele sahip olmasına rağmen bu potansiyelin yeterince kullanılmadığı aşikârdır. Ayrıca derin tarımsal kültüre sahip 300 bine yakın nüfus miktarı önemli bir güçtür. Sahanın coğrafi potansiyelinin ortaya konulması, sahanın mevcut sorunlarına akılcı çözüm önerilerinin getirilmesi ve yapılacak yatırımlarla sağlanacak kalkınma hem yöre ekonomisine hem de ülke ekonomisine önemli katkılar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the research is to reveal the mutual relations between human and natural environmental conditions in and around the Muş Plain. The relations of human beings with the environment which they live in constitute the research field of Geography. Within the scope of human-natural environment relations, the main objective is to increase mutual positive effects and to minimize negative effects. In this research titled Geographical Study of The Muş Plain and Its Environment, field observations were made regarding both the physical and human and economic characteristics of the research area, data were collected, the causes, consequences, and mutual relations of geographical events by revealing their distribution in the research field, answers were sought to the basic research questions of the science of geography. The research area is the largest plain of the Eastern Anatolia Region after the“Surmeli Depression”. In this respect, although the field has a high potential in terms of agriculture and animal breeding, it is obvious that this potential is not used enough. In addition, the amount of population close to 300 thousand with a deep agricultural culture is an important power. Revealing the geographical potential of the field, coming up with rational solutions to the existing problems of the field and the development to be achieved with the investments to be made will make significant contributions to both the local economy and the national economy.