Obezite risk bilgisi ORB-10 ölçeğinin geçerlik ve güvenirliği
Validity and reliability of obesity risk information ORK-10 scale
  1. Tez No: 741991
  2. Yazar: ASLICAN ZERAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RABİA SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Obezite tüm Dünya'da yaygın olarak görülen önlenebilir bir halk sağlığı sorunudur. Toplumdaki bireylerin obeziteye neden olan risk faktörlerine ilişkin bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi, konuya ilişkin girişimlerin doğru bir şekilde planlanabilmesi açısından son derece önemlidir. Bu araştırmanın amacı Obezite Risk Bilgisi ORB-10 Ölçeğinin Türk dilinde geçerlik ve güvenirliğinin değerlendirilmesidir. Metodolojik tipte yapılan bu araştırmanın evrenini Ocak 2021-Nisan 2022 tarihleri arasında İstanbul ve Tekirdağ'da bulunan iki fabrikada çalışan bireyler, örneklemini ise araştırmaya katılmaya gönüllü ve araştırmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 105 kişi oluşturdu. Araştırmanın verileri Kişisel Bilgi Formu ve Obezite Risk Bilgisi ORB10 Ölçeği kullanılarak yüz yüze görüşme tekniği ile toplandı. Ölçeğin dil geçerliği sağlanırken çeviri-geri çeviri yöntemi kullanıldı. Kapsam geçerliği değerlendirilirken Uzman görüşleri eşliğinde Davis tekniği kullanıldı ve ölçeğin maddelerine ait KGİ skorları 0,9-1,0 arasında değişmekte idi. Ölçeğin KMO değeri 0,759'du ve faktör analizinde ölçeğin orijinali ile uyumlu ve tek alt boyutlu yapıya sahip olduğu belirlendi. Ölçeğin Kuder-Richardson (KR-21) değeri 0,804 olarak bulundu. Ölçeğin maddelerine ait madde toplam korelasyonlarının 0,40'ın üzerinde olduğu belirlendi ve herhangi bir maddenin silinmesinin Kuder-Richardson değerinde önemli bir artış sağlamadığı saptandı. Bu nedenle ölçekten hiçbir madde çıkarılmadı. Sonuç olarak, orijinali ile uyumlu 10 maddeli ve tek alt boyutlu olan Obezite Risk Bilgisi ORB-10 Ölçeğinin Türk dilinde geçerli ve güvenilir bir ölçüm aracı olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Obesity is a common preventable public health problem all over the world. Evaluation of the knowledge levels of the individuals in the society about the risk factors that cause obesity is extremely important in order to plan the interventions on the subject correctly. The aim of this study is to evaluate the validity and reliability of the Obesity Risk Knowledge ORK-10 Scale in Turkish language. The population of this methodological study consisted of individuals working in two factories in Istanbul and Tekirdağ between January 2021 and April 2022, and the sample consisted of 105 people who volunteered to participate in the research and met the inclusion criteria. The data of the study were collected by face-to-face interview technique using Personal Information Form and Obesity Risk Knowledge ORK-10 Scale. The linguistic validity of the scale was ensured using the translation-back translation method. Content Validity Index (CVI) scores for the scale items, whose content validity was evaluated using the Davis technique in the presence of expert opinions, ranged from 0.9 to 1.0. The KMO value of the scale was determined as 0.759, and in factor analysis, it was found that the scale was consistent with the original and had a single sub-dimension. The Kuder-Richardson (KR-21) value of the scale was found to be 0.804. It was determined that the item-total correlations for the items of the scale were above 0.40 and deleting any item did not cause a significant increase in the Kuder-Richardson value. Therefore, no item was removed from the scale. As a result, it was determined that the Obesity Risk Knowledge ORK-10 Scale, which has 10 items and one sub-dimension similar to the original, is a valid and reliable measurement tool in Turkish language.