Said Havva'da ateizm ve deizm eleştirisi
The criticism of atheism and deism in Said Havva
  1. Tez No: 742013
  2. Yazar: İBRAHİM ÇOBAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET EMİN GÜNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
İslâm dininin temeli Allah'tan başka ilah olmadığına ve Hz. Muhammed'in (s.a.v.) peygamberliğine şahitlik üzerine kuruludur. Bu iki temel esasa geçmişte ve günümüzde birçok inkârcı akım karşı çıkmışlardır. Bu konuda günümüzde öne çıkan akımlar arasında ateizm ve deizm de bulunmaktadır. İlm-i kelam uleması İslam akaidini korumak adına zamanlarındaki inkârcı akımlara karşı eserler kaleme almışlardır. Said Havva da Allah'ın varlığını, Hz. Muhammed'in (s.a.v.) peygamberliğini ispat amacıyla gayretini sarf etmiş bir ilim adamıdır. Bu çalışmada onun bu çabaları ateizm ve deizm eleştirisi yönüyle irdelendi. Ateizm eleştirisi ontolojik, epistemolojik, psiko-sosyal ve argümantasyonel eleştiri başlıkları üzerinden incelendi. Deizm eleştirisi ise ontolojik ve argümantasyonel eleştiri başlıkları üzerinden ele alındı. Böylelikle ateizm ve deizm eleştirisi konusunda temel atılabilecek bir tez ortaya koyulmaya çalışıldı.
Özet (Çeviri)
The basis of the religion of Islam is that there is no god but Allah and Hz. Muhammed (pbuh) is the prophet of Allah. Many denialist movements have opposed these two fundamental principles in the past and today. Atheism and deism are among the prominent currents in this regard. In order to protect the Islamic creed, the scholars of ilm-i kalam made studies against the denialist movements of their time. Said Havva is a scentist who made efforts to prove the existence of Allah and the prophethood of Muhammed (pbuh). In this study, his efforts were examined in terms of atheism and deism. The criticism of atheism has been analysed from ontological, epistemological, psycho-social and argumentational criticism. Deism critique, on the other hand, has been discussed in terms of just ontological and argumentational criticism. Thus, it was tried to put forward a thesis that could lay the groundwork for the criticism of atheism and deism.