Said Havva'nın el-Esâs fi't-tefsîr'inde ahkâm ayetlerinin yorumlanması
Verses of the ahkam in Said Havva's el-Esâs fi't-tefsîr interpretation
  1. Tez No: 983658
  2. Yazar: YAKUP ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARSLAN KARAOĞLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Kur'ân-ı Kerîm, Müslümanların dinî, hukukî ve sosyal hayatının temel kaynağıdır. Bu kaynakta“ahkâm âyetleri”olarak bilinen hükümler, ibadetlerden aile hukukuna, ticaretten ceza hukukuna kadar geniş bir alanda düzenlemeler içermektedir. Tefsir tarihi boyunca ahkâm âyetlerini bazı müfessirler özel olarak ele almış, bazıları ise genel tefsir çalışmaları içerisinde değerlendirmiştir. Bu çalışmanın amacı, modern dönemin önemli müfessirlerinden biri olan Saîd Havvâ'nın el-Esâs fi't-tefsîr'inde ahkâm âyetlerine yaklaşımını ortaya koymaktır. Bu bağlamda müfessirin mezhepler arası ihtilaflara bakışı, kullandığı klasik ve modern kaynaklar, yorum yöntemi, Kur'ân'ın bütünlüğüne yaptığı vurgu ve yaşadığı dönemin sosyal, kültürel ve siyasal şartlarının yorumlarına yansımaları incelenmiştir. Elde edilen bulgular göstermektedir ki Saîd Havvâ, ahkâm âyetlerini yorumlarken Ehl-i Sünnet çizgisini benimsemekle birlikte farklı mezheplerin görüşlerine de yer vermiştir. Mezhepler arasındaki ihtilaflarda genellikle tarafsız bir aktarım yapmış, ancak Ehl-i Sünnet ile karşıt yaklaşımlar arasındaki ihtilaflarda Ehl-i Sünnet'i savunmuştur. Fıkhî konularda doğrudan fıkıh kaynaklarına başvurmaktan ziyade İbn Kesîr, Nesefî, Kurtubî, ve Âlûsî gibi müfessirlerin eserlerinden yararlanmış, tefsirinde rivayet ile dirayeti bir araya getirmiştir. Yorumlarında dinin kolaylık yönünü ön plana çıkarması, icmaya aykırı hüküm vermekten kaçınması, ihtilaflı konularda ihtiyatlı olan hükmü tercih ederken ruhsatları da göz ardı etmemesi; ahkâm âyetlerine yaklaşımında ön plana çıkmaktadır. Bu çalışma, ahkâm âyetlerine yaklaşımı yönüyle özgün bir değer taşıyan el-Esâs fi't-tefsîr'in bu yönünü inceleyerek literatüre katkı sunmayı; aynı zamanda günümüz Müslümanlarının dinî, siyasî ve toplumsal hayatlarına Kur'ân'ın ahkâm âyetlerinden elde edilmiş prensiplerle ışık tutmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The Holy Qur'an is the fundamental source of Muslims' religious, legal, and social life. This source contains rulings known as“ahkâm verses,”which encompass regulations in a wide range of areas, from worship to family law, and from commerce to criminal law. Throughout the history of exegesis, some exegetes have dealt with the verses of judgment separately, while others have evaluated them within the context of general exegesis. The aim of this study is to reveal the approach to the verses of judgment in el-Esas fi't-tefsir by Sa'id Hawwa, one of the important exegetes of the modern era. In this context, the exegete's view of inter-sectarian differences, the classical and modern sources he used, his method of interpretation, his emphasis on the integrity of the Qur'an, and the reflections of the social, cultural, and political conditions of his era on his interpretations have been examined. The findings reveal that while Saîd Havvâ adopted the Sunni line in interpreting legal verses, he also incorporated the views of different schools of thought. In disputes between sects, he generally presented an impartial account, but in disputes between the Sunni orthodoxy and opposing approaches, he defended the Sunni orthodoxy. In matters of fiqh, rather than referring directly to fiqh sources, he drew on the works of exegetes such as Ibn Kathir, Nesefi, Kurtubi, and Alusi, combining narration and reasoning in his exegesis. His approach to verses of law is characterized by emphasizing the easy aspects of religion, avoiding rulings that contradict consensus, preferring cautious rulings on controversial issues without neglecting concessions. This study aims to contribute to the literature by examining this aspect of al-Esas fi't-Tafsir, which has unique value in terms of its approach to verses of judgment; it also aims to shed light on the religious, political, and social lives of today's Muslims with principles derived from the verses of judgment in the Qur'an.