2012-2014 yılları arasında adli tıp kurumu birinci adli tıp ihtisas kurulu tarafından görüş bildirilen çocuk sağlığı ve hastalıkları branşı ile ilgili tıbbi uygulama hatası iddiası bulunan olguların değerlendirilmesi
Evaluation of cases with medical malpractice claims regarding the pediatric health and diseases branch, reported by the first board of specialization of the council of forensic medicine between 2012-2014
- Tez No: 742023
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÜZÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adalet Bakanlığı
- Enstitü: Adli Tıp Kurumu
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Son yıllarda tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hekimlere yönelik tıbbi uygulama hatası iddialarında artış izlenmektedir. Bu çalışmada, 2012 – 2014 yılları arasında Adli Tıp Kurumu Birinci Adli Tıp İhtisas Kurulunda Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları branş doktorları hakkında tıbbi uygulama hata iddiası bulunan 286 olgu retrospektif olarak incelenmiştir. Olguların %58,7'si erkek, %41,3'ü kadın olup en sık 0 – 28 gün yaş aralığında idi. Olguların %17,5'inde (n:50) tıbbi uygulama hatası olduğu görülmüştür. Tıbbi uygulama hata oranının Marmara Bölgesi'nde, özel hastanelerde ve akademik derecesi uzman olan doktorlarda yüksek olduğu belirlenmiştir. Olguların en sık hastaneye başvuru şikayeti solunum sıkıntısı olup sağlık kuruluşunda en sık konulan tanıların sistemlere göre dağılımı değerlendirildiğinde; ilk sırada 92 (%32,2) olgu ile yenidoğan dönemi hastalıkları olduğu tespit edilmiştir. Çalışmamızda olguların sağlık kuruluşuna başvurudan sonra bir hafta içinde gerçekleşen ölümlerinde kusur verme oranı, sekiz gün ve üzerinde gerçekleşen ölümlere oranla istatiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
Medical malpractice claims against physician are increasing all over the world together with Türkiye in recent years. In this study, 286 cases with medical malpractice claims about pediatrician reported by First Specialization Board of The Council of Forensic Medicine between 2012 – 2014 were analyzed retrospectively. %58,7 of the cases were males, %41,3 of them females and the most frequently age range is 0 – 28 days. It was observed that there was medical malpractice in %17,5 (n:50) of 286 cases required expert opinion regarding pediatrician. It was seen that the medical malpractice claims rate most commonly resulted from the litigations against the Private Hospital and specialist in Marmara Region. The most common reason for hospital admission of patients was respiratory distress. İt was determined that the most common diagnoses in health institutions assessment of distribution according to system in the first 92 (%32,2) cases with diseases that period neonatal. In this study, the rate of medical negligence in the cases deaths occurred within the first week after hospital admission were statistically significantly higher than death occurred within eight days and over.