Evaluating the determinants of the level of central bank's international reserves: The case of Turkey
Merkez bankasının uluslararası rezerv düzeyinin belirleyicilerinin değerlendirilmesi: Türkiye örneği
- Tez No: 742022
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Uluslararası Rezervler, ülkelerin refah düzeyinde ve özellikle de ekonomik krizlerle mücadelede her zaman önemli bir rol oynamıştır. Ekonomi gelişmişlik düzeyi arttıkça finansal piyasalar ve araçlar da gelişmektedir. Bu değişimler, krizlerin çeşitliliğini de etkilemekte ve global olarak ülkeleri olumsuz etkileyebilecek daha agresif kriz türlerinin ortaya çıkma olasılığını artırmaktadır. Bu nedenle uluslararası rezervler, küresel refah açısından dikkate alınması gereken çok önemli bir konudur. Tüm bu sebepler göz önünde bulundurularak, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın uluslararası rezerv düzeyinin belirleyicilerini ve buna ek olarak rezerv yeterliliğini tamamen farklı bir yaklaşım olan optimizasyon yaklaşımıyla kredibilite ve istikrarın önemi vurgulanarak değerlendirilmiştir. Kullandığımız bu yaklaşım Frenkel ve Jovanoviç tarafından 1981 yılında geliştirilmiş bir tampon stok modeline dayanmaktadır. Gecikmesi Dağıtılmış Otoregresif (ARDL) ve Doğrusal Olmayan Gecikmesi Dağıtılmış Otoregresif (NARDL) metodolojilerini uygulayarak 1990:1 ile 2020:4 arasındaki zaman aralığında optimal rezerv düzeyi hesaplanmıştır. Ampirik analizlerin sonuçlarına göre, kısa vadeli borç, fırsat maliyeti, döviz kuru ve cari işlemler dengesinin kısa dönemde TCMB'nin rezerv talebi üzerinde önemli bir simetrik etkiye sahip olduğu görülmüştür. Buna ek olarak, NARDL sonuçlarına göre TCMB'nin rezerv talebinde kısa dönemde fırsat maliyeti, uzun dönemde ise ayarlama maliyetinin önemli bir asimetrik etkisi bulunmaktadır. Özellikle 1990, 1994, 1997, 1999 ve 2000-2001 yıllarında yaşanan şokların etkisi düşük rezerv miktarı ile birleşince, döviz kuru, kısa vadeli borç ve cari işlemler dengesinde kırılganlıklara yol açmış ve büyük ekonomik krizlerin yaşanmasına neden olmuştur. Belirtilen dönemde, TCMB'nin rezerv talebi kısa dönemde esas olarak bu parametrelerden kaynaklanabilecek kırılganlıkların azaltılmasını hedeflemiştir. Ancak uzun dönemde bu parametrelerin önemsiz olması, bu parametrelerin uzun dönemdeki risklerinin rezerv talebinde öncelikli olarak dikkate alınmadığını göstermektedir. Bu durum ise 2018 yılında ekonomik krizin yaşanmasına neden olmuştur. Fiili rezervlerin seviyesi önceki dönemlere kıyasla düşük olmadığı halde, 2018 ekonomik krizinin Türkiye ekonomisi üzerindeki etkisinin 1994 ve 2001 yıllarında yaşanan krizlere göre şiddetinin daha az olduğu ortaya çıkmıştır. Bu durum ise fırsat maliyetinin kısa dönemde ve ayarlama maliyetinin ise uzun dönemde rezerv talebi üzerindeki etkisini göstermektedir. Bu da rezerv birikiminin temel amacının merkantilist güdülerden ziyade ihtiyati güdülerle ilgili olduğunu göstermektedir. Bu sonuç aynı zamanda ARDL ve NARDL yöntemlerinin bu dinamik etkileşimleri ortaya çıkarmakta ne kadar önemli bir rol oynadığını da göstermektedir. Ancak rezerv seviyesi yıllar içerisinde artış eğilimi gösterse de, optimal seviyeyi yakalayamamıştır, bu da analizde kullanılan parametrelerin dışındaki diğer şoklara karşı Türkiye ekonomisinin kırılgan olduğunu göstermektedir. Ancak rezerv seviyesi yıllar içerisinde artış eğilimi gösterse de, optimal seviyeyi yakalayamamıştır, bu da analizde kullanılan parametrelerin dışındaki diğer şoklara karşı Türkiye ekonomisinin kırılgan olduğunu göstermektedir. Bu duruma en iyi örnek 2020 yılında yaşanan Covid-19 pandemisinin ekonomide yaratığı şok gösterilebilir. Bu nedenle TCMB'nin kendi rezerv politikalarını daha etkin bir şekilde yönetmesi ve ekonomideki kırılganlıkların etkisini ortadan kaldırmak için daha operasyonel adımlar atması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
International Reserves have always played an important role in the well-being of the countries, especially in fighting against economic crises. As the economy advances, the financial markets and instruments also advance and develop. These changes are also affecting the varieties of the crises, which induce the probability of the burst of a more aggressive type of them that could affect the global countries in a more adverse manner. That`s why the international reserve is very mandatory subject to be considered for the well-being of the whole global world. Taking into consideration all of these reasons, we have evaluated the determinants of the Central Bank of the Republic of Turkey's international reserves, and based on that we have assessed the reserve adequacy from an optimization point of view in a comprehensive manner by emphasizing its validity of creditworthiness and stability using a completely different approach. This approach is based on using a buffer stock model which had been modified by Frenkel and Jovanovic in 1981. By imposing the Autoregressive Distributed Lag (ARDL) and Nonlinear Autoregressive Lag (NARDL) methods we derive the optimal level of reserves for the period between 1990:1 and 2020:4. According to the result of the empirical analyses, we found that short-term debt, opportunity cost, exchange rate, and current account balance have a significant symmetrical impact on the demand for reserves by CBRT in the short run. Also, according to NARDL results, there is a significant asymmetrical impact of opportunity cost in the short run and adjustment cost in the long run existing on the demand for reserves by CBRT. The effect of the shocks that had occurred specifically in 1990, 1994,1997,1999, and 2000-2001 led to the experience of major economic crises that had been caused by distortions that have been affected by the exchange rate, short-term debt, and current account balance due to the low amount of reserves. Based on the experiences that had been experienced across that period, CBRT demand for reserves was mainly targeted to decrease the distortions that might emerge from these parameters in the short run. But the insignificancy of the effect of these parameters in the long run, indicates that the risks that these parameters possess in the long run are not taken as a primary concern in the demand for reserves. The lack of concern brought to the emergence of the recent economic crisis in 2018. Although the level of actual reserves was not as low as in comparison to the previous periods so that implying the effect of the 2018 economic crisis on Turkey`s economy was not as severe in comparison to the timeline of the crises that had been evaporated back in 1994 and 2001. This can be induced from the presence of the short-term effect of opportunity cost and the long-run impact of the adjustment cost on the demand for reserves by CBRT. By indicating that the main intention of accumulating the reserves is concerned with precautionary motives rather than mercantilist motives. This aspect also shows what crucial role ARDL and NARDL methods play within the analysis so that be able to reveal these dynamic interactions. Although, despite the increasing trend in the reserve level of Turkey for most of the time it could not catch the trend of optimality level which indicates that despite the increase in the amount of reserves in comparison to the initial years, the economy of Turkey is still vulnerable to the other shocks that are coming apart from the parameters of the analysis. The best example of such kind of shocks is the pandemic of Covid 19 that burst in 2020. That's why CBRT needs to manage its own reserve policies more effectively so that to take more operative steps in order to deprive the effect of vulnerabilities that might splurge on the economy.