Arap Baharı ekseninde Mısır'da Müslüman Kardeşler'in iktidara gelişi ve askeri darbe sürecinin Sabah ve Cumhuriyet gazetelerindeki yansımaları (2011-2013)
The coming to power of Muslim Brothers in Egypt on the Arab Spring axis and the reflections of the military coup process in Sabah and Republic newspapers (2011-2013)
- Tez No: 742056
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERİT YÜCEBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Journalism, History, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Tez çalışmamızda; Mısır'da yaşanan askeri darbe süreci, Arap Baharı ekseninde Sabah ve Cumhuriyet gazetelerindeki yansımaları üzerinden ele alınmıştır. 2011 ve 2013 yılları arasında Mısır'da yaşanan olaylar gazete manşetleri ve köşe yazarlarının bakış açıları üzerinden değerlendirilmiştir. Konuyu daha net anlatabilmek adına Müslüman Kardeşler Cemiyeti'nin kurucusu Hasan el-Benna ve Cemiyetin Mısır tarihindeki yeri hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca Mısır siyasi hayatında önemli aktörlerden olan Cemal Abdülnâsır, Enver Sedat ve Hüsnü Mübarek dönemlerinde Mısır'da yaşanan gelişmeler ele alınarak ülkenin geçirmiş olduğu siyasi evreler ortaya konulmaya çalışılmıştır. 2010 yılında Tunus'ta başlayan ve nihayetinde Mısır'a ulaşan Arap Baharı dalgası, Mısır'ın tarihinde önemli bir dönüm noktasını oluşturmaktadır. Hüsnü Mübarek politikalarına karşı tek vücut olarak hareket eden muhalefet, tüm baskılara rağmen 25 Ocak 2011'de protesto gösterileri başlatmıştır. Ülke genelinde pek çok kesimden taraftar toplayan gösterilerin sonucunda, ordudan beklediği desteği bulamayan Mübarek görevden çekilmek zorunda kalmış ve yetkilerini Yüksek Askeri Konsey'e devretmiştir. Böylece Mısır'da tarihi bir gelişme yaşanmıştır. Mübarek sonrası Mısır'da yapılan seçimlerde Müslüman Kardeşler'in adayı Muhammed Mursi, Mısır'ın ilk sivil Cumhurbaşkanı olmuştur. Tüm yetkileri elinde bulunduran YAK ise seçim sonrasında yetkileri sivillere devretmiştir. Mübarek dönemi bürokratik ve askeri vesayet odaklarıyla mücadele etmeye çalışan Mursi, diğer taraftan da halka vadettiği ekonomik ve sosyal reformları gerçekleştirmeye çalışmıştır. Dış politikada ise ABD'ye bağımlı olan ülkeyi bu bağımlılıktan kurtarmak için bazı adımlar atmıştır. Mursi'nin iç politikada vesayeti yıkma adına attığı adımlar muhalefet tarafından kadrolaşma olarak algılanmış ve Mübarek karşısında tek yumruk olan muhalefet bu sefer Mursi karşısında birleşmiştir. Dış destekli bu muhalif gruplar düzenledikleri protesto gösterileriyle ülkede asayişin ve düzenin bozulmasına neden olmuşlardır. Siyasi tecrübeden yoksun Müslüman Kardeşler Cemiyeti ise bu siyasi oyunlara gerektiği gibi karşılık verememiş ve gün geçtikçe karşılarındaki blok daha da güçlenmiştir. Netice itibariyle Mübarek'i görevi bırakmaya zorlayan muhalefet bu sefer de Mursi yönetimine karşı ayaklanmış ve ortaya çıkan kaotik durumu fırsat bilen ordu yönetime el koymuştur. Bu nedenle Mısır'ın siyasi hayatındaki bu demokratik dönem sona ermiş ve ordu geçmişte olduğu gibi ülkeyi yönetmeye devam etmiştir.
Özet (Çeviri)
In our thesis; The military coup process in Egypt was discussed on the axis of the Arab Spring through its reflections in Sabah and Cumhuriyet newspapers. The events that took place in Egypt between 2011 and 2013 were evaluated from the perspectives of newspaper headlines and columnists. In order to explain the subject more clearly, information is given about the founder of the Muslim Brotherhood Association, Hasan al-Banna, and the place of the Association in the history of Egypt. In addition, the political phases of the country were tried to be revealed by considering the developments in Egypt during the periods of Cemal Abdülnâsır, Anwar Sadat and Hosni Mubarak, who were important actors in the political life of Egypt. The Arab Spring wave, which started in Tunisia in 2010 and eventually reached Egypt, constitutes an important turning point in Egypt's history. The opposition, acting as one body against the policies of Hosni Mubarak, started protest demonstrations on January 25, 2011, despite all the pressures. As a result of the demonstrations that gathered supporters from many sections across the country, Mubarak, who could not find the support he expected from the army, had to withdraw from his duty and handed over his powers to the YAK. Thus, a historical development took place in Egypt. In the elections held in Egypt after Mubarak, the candidate of the Muslim Brotherhood, Mohammed Morsi, became the first civilian President of Egypt. The YAK, which holds all the powers, transferred the powers to civilians after the election. Mursi, who tried to struggle with bureaucratic and military tutelage centers during the Mubarak period, on the other hand, tried to realize the economic and social reforms he promised to the people. In foreign policy, he tried to remove the country that was dependent on the USA from this dependency. The steps taken by Morsi to overthrow the tutelage in domestic politics were perceived as the cadre of the opposition, and the opposition, which was one punch against Mubarak, united against Morsi this time. These foreign-backed opposition groups have caused the deterioration of security and order in the country with their protest demonstrations. The Muslim Brotherhood, which lacks political experience, could not respond to these political games as it should, and the block against them grew stronger day by day. As a result, the opposition, which forced Mubarak to resign, revolted against the Morsi administration at this time, and the army, taking advantage of the chaotic situation that emerged, seized the administration. For this reason, this democratic period in Egypt's political life ended and the army continued to rule the country as in the past.