Öngerilmeli kirişlerin deplasman açısından incelenmesi
Investigation of pre-stressed beams in terms of displacement
  1. Tez No: 742078
  2. Yazar: ERTUĞRUL CAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUAT KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışma kapsamında tek açıklık üzerinde analizi yapılan yükseklikleri 90cm, 100cm ve 120cm olan farklı tip öngerilmeli kirişlerin tek açıklıklı hesabında ilgili standart ve yönetmeliklerle beraber kesit tesirleri, yeterli öngerme halatı ve bu öngerme halatlarının öngerilmeli kiriş üzerindeki yerleşimi, öngerme kayıpları, taşıma kapasitesi kontrolü, yatay mukavemet kontrolü, maksimum ve minimum donatı miktarları belirlenmiş ve sonuç kısmında tüm kombinasyonlardan elde edilen veriler ile farklı gerilmeler karşısında öngerilmeli tip kirişlerin davranışları incelenmiş ve karşılaştırılmıştır. Tez çalışması altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde öngerilmeli kirişler hakkında dünya ve ülkemizdeki kullanımı ile beraber genel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, literatür çalışması yapıldı ve daha önce yapılan çalışmalar hakkında özet bilgiler verildi. Üçüncü bölümde öngerilmeli betonarme örnek bir köprü kirişinin analizi analog olarak yapılmış ve çalışma hesap detayları ayrıntılı olarak gösterilmiştir. Dördüncü bölümde analiz sonuçları tüm öngerilmeli tip kirişler için detaylı hesap sonuçları ve bilgiler sunulmuştur ve değerlendirilmiştir. Beşinci bölümde sonuç ve öneriler sunuldu. Altıncı bölümde ise kaynaklar yer almıştır. Devamında öz geçmiş bilgisi verilerek sonlanmıştır. Bu yüksek lisans tez çalışması kapsamında öngerilmeli kirişlerin deplasman açısından incelenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, in the calculation of different types of prestressed beams with 90cm, 100cm and 120cm heights analyzed on a single span, the section effects together with the relevant standards and regulations, sufficient prestressing rope and the placement of these prestressed ropes on the prestressed beam, prestress losses, bearing capacity control, horizontal strength control, maximum and minimum reinforcement amounts were determined and in the conclusion part, the behavior of prestressed type beams against different stresses with the data obtained from all combinations was examined and compared. The thesis consists of six chapters. In the first chapter, general information about prestressed beams with their usage in the world and in our country is given. In the second part, a literature study was made and brief information about previous studies was given. In the third chapter, the analysis of a sample prestressed reinforced concrete bridge beam is made analogously and the working calculation details are shown in detail. In the fourth chapter, the analysis results, detailed calculation results and information for all prestressed type beams are presented and evaluated. In the fifth chapter, conclusions and recommendations are presented. In the sixth chapter, sources are included. Afterwards, it was concluded by giving background information. In this master thesis, it is aimed to examine the prestressed beams in terms of displacement.