Öngermeli veya ardçekmeli prefabrik betonarme binaların güçlendirilmesi: Bir durum çalışması
Strengthening of pre-stressed or post-tensioned prefabricated reinforced concrete buildings: A case study
- Tez No: 282680
- Danışmanlar: PROF. DR. NAMIK KEMAL ÖZTORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Yüksek Lisans Tezi olarak sunulan bu çalışmada, İstanbul Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü idare binasının onarım ve güçlendirilmesi konusu ele alınmıştır. Bu çalışmada, prefabrik (ön üretimli) öngermeli veya ardçekmeli kirişlere sahip yapının taşıyıcı sisteminin, dışarıdan ilave edilen betonarme perdelerle güçlendirilmesi sağlanarak, yatay yük taşıma kapasitesinin yeterli düzeye çıkarılmasına imkân verecek, uygulama kolaylığı, deprem performansı ve ekonomik açıdan diğer yöntemlere üstünlük sağlayacak alternatif bir tekniğin incelenmesi amaçlanmıştır. Amaç doğrultusunda çalışmada öncelikle, prefabrik, öngerme, ardçekme, onarım ve güçlendirme kavramları hakkında bilgi verilmiş daha sonra mevcut yapının yetersizlikleri incelenmiştir. Bu yetersizlikleri ortadan kaldırmak amacıyla dış perde duvar ilavelerinin kullanıldığı üç farklı model oluşturulmuş, en iyi ve yeterli sonuçları veren model seçilerek analizler yapılmıştır. Mevcut yapının ve modellerin çözümleri SAP2000 bilgisayar programı kullanılarak yapılmıştır. Yapının güçlendirilmeden önceki ve dış betonarme perdeler ile güçlendirildikten sonraki davranışları, deplasman değerleri ve rijitliği açısından incelenmiş, elde edilen bulgular yorumlanmış ve uygulamaya yönelik öneriler sunulmuştur. Bu çalışmada, güçlendirme konusunda genellikle karşılaşılan problemler dikkate alınarak, düzgün aks sistemine sahip ve çevresinde yeterli boş alanı bulunan betonarme binalarda kolaylıkla uygulanabilecek çözümler getirilmeye çalışılmış, mevcut yapının kullanımını aksatmayacak şekilde bina dışından yapılacak dış perde duvar uygulaması ile etkili, ekonomik ve pratik bir sistem güçlendirme yöntemi çözüm olarak önerilmiştir. Binaya dışarıdan perde duvar uygulanarak yapılan güçlendirme yönteminden başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Önerilen güçlendirme yöntemi ile yapının dayanım ve rijitlik değerlerinin önemli oranda arttığı ve periyodunun azaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study that has been presented as a Masters Thesis, the repair and strengthening of the administration building of İstanbul University, Department of Civil Engineering were investigated. In this study, investigation of an alternative technique that will enable to raise adequate level of horizontal load-barrying capacity, that will provide ease of application, seismic performance and economic superiority to other methods by providing strengthening additional reinforced concrete shear walls from the outside of a structural system of the building having prefabricated pre-stressed or post-tensioned beams was aimed. In accordance with the purpose, in the study, firstly, information on prefab, pre-tension, post-tension, repair, and strengthening concepts were given, then insufficiencies of the existing the bulding were examined. Three different models by using exterior shear wall additions were created. It was analysed by selecting the model having the best and sufficient results. The solutions of existing building and models were obtained by using computer program SAP2000. Behaviour of the building before strengthening and after strengthening with exterior shear walls was investigated in terms of rigidity and displacement values. The obtained results were interpreted and suggestions were presented. In this study, considering the problems encountering in strengthening, simply applicable solutions in reinforced concrete buildings having proper axis system and suitable available space surrounded were proposed. An effective, economical and practical system strengthening method with the application of exterial shear wall from outside of the building without preventing the usual service of the building was proposed. Successful results were obtained from the strengthening method by applying the external shear walls to the building. It was observed that strength and rigidity values of the building with the proposed strengthening method markedly increased and its period decreased.