Okul yöneticilerinin Erasmus+ projelerine olan katkılarının proje sürekliliği açısından AB-Türkiye bağlamında değerlendirilmesi
The evaluation of the contribution of school managers to Erasmus+ projects in terms of project continuity in the context of EU and Turkey
  1. Tez No: 742088
  2. Yazar: EMEL ZENGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı Erasmus+ projelerinde proje sürekliliği sağlamış okullarda görev yapan öğretmen ve okul yöneticilerinin algılarına göre okul yöneticilerinin projelere sağladıkları katkıların proje sürekliliği üzerine etkisini ortaya koyarak okul yöneticileri için öneriler sunmaktır. Yöntem: Araştırmada nitel araştırma desenlerinden fenomenoloji (olgu bilim) yaklaşımı kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma gurubunu, Avrupa'da ve Eskişehir ilin-de 2014-2020 dönemi Erasmus+ programı kapsamında hibe almış ve proje sürekliliği sağlamış okullarda proje çalışmalarına katılmış 17 Türk, sekiz Avrupalı öğretmen ve okul yöneticisi oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanan veriler içerik analizi yöntemiyle tema ve kodlara ayrılmıştır. Bulgular: Okul yöneticilerinin, öğretmenlerin Erasmus+ proje süreçlerine baş-lamalarından itibaren etkin bir güç olduğu, öğretmenleri teşvik ettiği verisine ulaşılmıştır. Proje süreçlerinde çeşitli aşamalarda zorluklarla karşılaşıldığı, bu zorlukların işbirliği ile aşılabileceği anlaşılmıştır. Erasmus+ projelerine her geçen gün artan ilginin temel sebebinin ekonomik etmenlere dayandığı ayrıca Erasmus+ projeleri yürüt-menin bir prestij meselesi olarak algılandığı ifade edilmiştir. Erasmus+ projelerine katılım amaçları noktasında Türk ve Avrupalı katılımcıların öncelikli amaçlarının bir-birlerinden farklı olduğu anlaşılmıştır. Türk katılımcıların öncelikli amaçları yurt dışına çıkmak iken Avrupalı katılımcılar daha çok ulusötesi bağlantılar kurmak ve üretmek amacı taşımaktadırlar. Avrupalı katılımcıların amaçları arasında yabancı dil yeterliliklerinin geliştirilmesi yer alırken Türk katılımcılar böyle bir amaç belirtmemişlerdir. Çalışılan kurumun, proje yazma ve yürütme aşamasında önemli olduğu, Erasmus+ projeleri ile okullarda olumlu anlamda dönüşümler yaşandığı belirtilmiştir. Okul yöneticilerinin Erasmus+ projelerine katılım amaçları, öğretmenler tarafından daha çok kurumsal amaçlar doğrultusunda algılanmaktadır. Erasmus+ projelerinde proje devamlılığı sağlamayı başarmış okullarda, okul yöneticilerinin proje süreçlerine dahil oldukları, proje döngüsü yönetimi ve Erasmus+ programı hakkında süreç içinde kendilerini geliştirdikleri tespit edilmiştir. Okul yöneticilerinin sahip olduğu davranış türlerinin öğretmenlerin projeler yazma ve yürütme noktasında sahip oldukları motivasyonun temelini oluşturduğu ortaya konulmuştur. Türk ve Avrupalı katılımcılar bu konuda benzer görüşlere sahiplerdir. Okul yöneticilerinin ilgisiz olduğu ve projelere katkı sağlamadığı okullarda ise çalışmalar sınırlı iş birliği ile bir süre devam etse de sürekliliğin devam etmediği, çalışmaların yön değiştirdiği anlaşılmıştır. Sonuç ve Öneriler: Sonuç olarak okul yöneticilerinin Erasmus+ projelerine katılım amaçlarının öğretmenler tarafından daha çok kurumsal amaçlar doğrultusunda algılanmış olması programın hedefleriyle uyumludur. Okul yöneticileri yasal temsilci rolüyle yönetimsel yeterliliklerini artırmak, ekiplerine liderlik etmek, izleme-değerlendirme faaliyetlerini gerçekleştirmek, iyi uygulama örneklerinin transferini sağlamak ve proje kalite konularını kontrol altında tutmak gibi amaçlarla proje faaliyetlerine katılmaktadırlar. Okul yöneticilerinin proje süreçlerine katkı sağladığı okullarda görev yapan katılımcıların büyük bölümünün proje devamlılığı ile okul yönetici-sini ilişkilendirdikleri sonucuna ulaşılmıştır. Okul yöneticilerinin yasal temsilci rolüyle Erasmus+ projelerinde kilit bir rol üstlendikleri, Erasmus+ proje devamlılığının sağlanmasında büyük öneme sahip oldukları anlaşılmaktadır. Hem Türk hem de Avrupalı katılımcılar benzer görüşlere sahiplerdir. Okul yöneticilerinin sahip oldukları adil ve şeffaf yönetim şekli, pekiştirici ve motive edici yaklaşımları proje devamlılığında kilit nokta olarak görülmektedir. Erasmus+ projelerinde nitelikli projeler ortaya koymak ve proje sürekliliğini sağlamak amacıyla öğretmenlere ve okul yöneticilerine yönelik olarak düzenlenen proje döngüsü ve yönetimi ve Erasmus+ proje hazırlama eğitimlerinin sayısı artırılabilir, istekli olan öğretmen ve yöneticilerin bu eğitimlerden haberdar olmaları sağlanabilir. Okul yöneticileri için Erasmus+ programındaki rolleri ve bu rollerinin önemini benimsetme, projelerde başlatıcı güç olma ve proje çalışmalarına katılan öğretmenlere yönelik geliştirilmesi gereken tutum ve davranışlar konusunda eğitimler ve çalıştaylar düzenlenebilir. Ayrıca okullarda proje ekiplerinin kurulması teşvik edilerek proje çalışmalarının daha sistematik ve işbirlikçi bir hale getirilmesi sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of the research is to present suggestions for school adminis-trators by revealing the effect of the contributions of the school administrators to the projects according to the perceptions of the teachers working in the schools that have provided project continuity in the Erasmus+ projects. Method: In the research, phenomenology (phenomenology) approach, one of the qualitative research designs, was used. The study group of the research consists of 17 Turkish and eight European teachers and school administrators who participated in project studies in schools in Europe and Eskişehir province, which received grants within the scope of the 2014-2020 Erasmus+ program and ensured project continuity. The data collected by the semi-structured interview form within the scope of the re-search were divided into themes and codes by content analysis method. Results: It has been found that school administrators have been an active force since the teachers started Erasmus+ project processes and encouraged teachers. It has been understood that difficulties are encountered at various stages during the project processes and that these difficulties can be overcome with cooperation. It has been stated that the main reason for the increasing interest in Erasmus+ projects is based on economic factors, and that carrying out Erasmus+ projects is perceived as a prestige issue. It has been understood that the primary objectives of Turkish and European par-ticipants are different from each other in terms of participation purposes in Erasmus+ projects. While the primary aim of the Turkish participants is to go abroad, the Euro-pean participants aim is to establish and produce transnational connections. While the aim of the European participants is to improve their foreign language proficiency, Turkish participants have not specified such a purpose. It has been stated that the insti-tution where they work is important during the project writing and execution phase, and positive transformations are experienced in schools with Erasmus+ projects. The aims of school administrators to participate in Erasmus+ projects are perceived by teachers more in line with institutional purposes. It has been determined that in schools that have achieved project continuity in Erasmus+ projects, school administrators are involved in the project processes, and they improve themselves in the process about project cycle management and the Erasmus+ program. It has been revealed that the types of behavior that school administrators have form the basis of teachers' motiva-tion at the point of writing and executing projects. Turkish and European participants have similar views on this issue. In schools where the school administrators are indif-ferent and do not contribute to the projects, it has been understood that although the studies continue for a while with limited cooperation, the continuity does not continue, and the studies change direction. Conclusion and Suggestions: As a result, the fact that school administrators' participation in Erasmus+ projects was perceived by teachers more in line with institu-tional purposes is in line with the program's objectives. School administrators partici-pate in project activities with the aim of increasing their managerial competencies, leading their teams, carrying out monitoring-evaluation activities, transferring good practice examples, and keeping project quality issues under control. It has been con-cluded that the majority of the participants, who work in schools where school admin-istrators participate in the project processes, associate the continuity of the project with the school administrator. It is understood that school administrators play a key role in Erasmus+ projects with their legal representative role and they have great im-portance in ensuring the continuity of Erasmus+ projects. Both Turkish and European participants have similar views. The fair and transparent management style, reinforc-ing and motivating approaches of the school administrators are seen as the key points in the continuity of the project. In order to present qualified projects in Erasmus+ pro-jects and ensure project continuity, the number of project cycle and management and Erasmus+ project preparation trainings organized for teachers and school administra-tors can be increased, and willing teachers and administrators can be informed about these trainings. Training workshops can be organized for school administrators on their role in the Erasmus+ program and on adopting the importance of these roles, be-ing the initiating force in projects, and attitudes and behaviors that need to be devel-oped for teachers participating in project work. In addition, project studies can be made more systematic and collaborative by encouraging the establishment of project teams in schools.