Bauhaus akımının grafik tasarımına etkisi
The effect of Bauhaus current on graphic design
  1. Tez No: 742098
  2. Yazar: BERKE SÜLKÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURİ SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada Bauhaus düşüncesinin ve eğitim modelinin grafik tasarımı üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bu kapsamda çalışmanın amacı ise, endüstrileşmenin gereksinimleri ve ülkelerin kendine özgü gerek ekonomik gerekse toplumsal yapısı üzerinde kurulan Bauhaus sisteminin grafik tasarımı üzerindeki etkilerinin irdelenmesi olarak belirlenmiştir. Bu amaç kapsamında çalışmada öncelikle Bauhaus okulunun tarihsel gelişimi, Bauhaus ile ve amaçları, manifestosu, okulun dönemleri, atölyeleri ve son olarak da sanatçıları incelenmiştir. Daha sonrasında çalışmada grafik tasarım kavramı, tarihsel süreci ve gelişimi ve çeşitli modern sanat akımlarına yer verilmiştir. Araştırma sonucunda Bauhaus okullarının örnek alınması sonucunda kurulan akademilerden mezun olan öğrencilerin sanayi sektörü açısından faydalı oldukları, el sanatları ve moda tasarımı alanlarında önemli başarılar elde ettikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of Bauhaus thought and education model on graphic design was examined. In this context, the aim of the study is to examine the effects of the Bauhaus system, which was established on the needs of industrialization and the unique economic and social structure of the countries, on graphic design. Within the scope of this purpose, first of all, the historical development of the Bauhaus school, the Bauhaus and its aims, its manifesto, the periods of the school, its workshops and finally its artists were examined. Afterwards, the concept of graphic design, its historical process and development and various modern art movements are included in the study. As a result of the research, it was concluded that the students who graduated from the academies established as a result of taking the Bauhaus schools as an example are beneficial for the industrial sector and have achieved significant success in the fields of handicrafts and fashion design.