Pilates eğitimi alan kadınların boş zaman yönetimleri ve sosyal görünüşlerine yönelik kaygı düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between leisure time management and social appearance anxiety levels of women taking pilates classes
  1. Tez No: 742097
  2. Yazar: BÜŞRA KARAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH YAŞARTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın amacı pilates eğitimi alan kadınların demografik değişkenlerine göre boş zaman yönetimleri ve sosyal görünüşlerine yönelik kaygı düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmanın grubunu Erzurum ilinde farklı spor merkezlerinde pilates eğitimi alan 18 yaş üzeri 608 kadın katılımcı oluşturmaktadır. Çalışmanın verilerinin toplanmasında katılımcıların demografik özelliklerinin belirlenmesi amacıyla araştırmacının hazırladığı“Kişisel Bilgi Formu”,“Boş Zaman Yönetimi Ölçeği'' ve ”Sosyal Görünüş Kaygı Ölçeği" kullanılmıştır. Verilerin analizi aşamasında SPSS 25.0 (Statistical Package for Social Sciences) paket programından yararlanılmıştır. Analizlerde yaş, meslek, gelir durumu, pilates yapılan süre vb. değişkenlere göre frekans (f) ve yüzde (%) dağılımlarını belirlemek amacıyla tanımlayıcı istatistik kullanılmıştır. Ayrıca istatisiksel olarak anlamlı bir fark olup olmadığını test etmek için bağımsız gruplar t-testi analizi ve tek yönlü varyans analizi anlamlı ilişki olup olmadığını test etmek amacıyla Pearson Korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda aylık gelir durumu değişkeni ile boş zaman yönetimi alt boyutları ve toplam puan ortalamaları arasında anlamlı ilişki tespit edilmemiştir (p>.05). Medeni durum değişkeni ile boş zaman yönetimi alt boyutları ve toplam puan ortalamaları arasında anlamlı farklılık tespit edilmemiştir (p>.05).
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between leisure time management and social appearance anxiety levels of women taking pilates classes, by demographic variables. The study group was composed of 608 female participants over the age of 18 who took pilates classes in different sports centers in the city of Erzurum. The“Personal Information Form”,“Leisure Time Management Scale”, and“Social Appearance Anxiety Level Scale”developed by the researcher to determine the demographic characteristics of the participants were used in data collection. SPSS 25.0 (Statistical Package for Social Sciences) software was utilized in analyzing the data. In the analyses, descriptive statistics were used to determine the frequency (f) and percentage (%) distribution by variables such as age, profession, income level, and the duration of pilates exercise. Additionally, independent samples t-test analysis and one-way analysis of variance were used to determine if there was a statistically significant difference, and a Pearson Correlation analysis was used to determine if there was a significant relationship. According to the study results, no significant relationship was found between the monthly income status variable and the leisure time management sub-dimensions and total mean scores (p>.05). There was no significant difference between the marital status variable and leisure time management sub-dimensions and total mean scores (p>.05).