Uluslararası haber ajanslarının Barış Pınarı Harekâtına yaklaşımı
Approach of international news agencies to Operation Peace Spring
  1. Tez No: 742112
  2. Yazar: AYBERK DÜZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Kamu Yönetimi, İletişim Bilimleri, Journalism, Public Administration, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu çalışmada, Uluslararası Medya Ajanslarının Barış Pınarı Harekâtına ilişkin haber söylemleri ideolojik perspektif ile incelenmiş ve Türkiye'nin 09 Ekim 2019 tarihinde Suriye bölgesine güvenli koridor için başlattığı Barış Pınarı Harekâtının aktör devletlerin temsilcisi olan ulusal haber ajanslarının süreci nasıl ele aldığı araştırılmıştır. Bu kapsamda bölgedeki aktör konumunda olan Suriye, Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya'nın finansal olarak desteklediği ulusal haber ajansları seçilmiştir. Suriye'nin finansal olarak desteklediği Suriye Arap Haber Ajansı, Amerika Birleşik Devletleri'nin finansal olarak desteklediği Amerikanın Sesi ve Rusya'nın finansal olarak desteklediği Sputnik News'in Barış Pınarı Harekâtına ilişkin yaptığı haberler 01 Ekim 2019 – 31 Aralık 2019 tarihi aralığında incelenmiştir. Çalışma içeriğine Barış Pınarı Harekâtının neden olduğu tepki ve yaptırımlar dâhil edilerek süreç askeri, politik ve ekonomik eksen etrafında incelenmiştir. Çalışmanın temel noktası olan Barış Pınarı Harekâtına aktör devletlerin ulusal haber ajansılarının, nasıl işlediği ve haberlerde nasıl bir söylem kullanıldığı araştırılmıştır. Haber ajanslarının söylem ve ifadeleri Van Dijk'ın geliştirdiği eleştirel söylem analizi çalışmasıyla detaylıca incelenmiştir. Yapılan analizler neticesinde bölgedeki aktör devletlerin ulusal haber ajansları, ülke çıkarlarını koruyan ideolojik söylemler kullandığı tespit edilmiştir. Bu bağlamda Suriye bölgesindeki aktör ülkelere ait olan ulusal haber ajanslarının haberleri kendi gerçekleriyle ve ideolojisiyle hazırladığı sonucuna varılmıştır. Bu sonuçla kamuoyu, yeniden inşa edilen ve ideolojinin de içine kodlandığı özenle seçilmiş metin içerikleriyle karşı karşıya kalmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the news discourses of the International Media Agencies regarding the Peace Spring Operation were examined from an ideological perspective. In the study, it was investigated how the national news agencies, which are the representatives of the actor states, of the Peace Spring Operation, which Turkey started for the safe corridor in the Syrian region on 09 October 2019, handled the process. In this context, national news agencies financially supported by Syria, the United States of America and Russia, which are actors in the region, were selected. The news about Operation Peace Spring by Syrian Arab News Agency financially supported by Syria, Voice of America financially supported by the United States of America and Sputnik News financially supported by Russia were examined between 01 October 2019 – 31 December 2019.The reaction and sanctions caused by the Peace Spring Operation were included in the content of the study and the process was examined around the military, political and economic axis. In this study, it was investigated how the national news agencies of the actor states handled the Peace Spring Operation and what kind of discourse was used in the news. The discourse and expressions of news agencies were examined in detail with the critical discourse analysis study developed by Van Dijk. As a result of the analysis, it has been determined that the actor states in the region use national news agencies and ideological discourses that protect the interests of the country. In this context, it has been concluded that national news agencies belonging to actor countries in the Syrian region prepare the news with their own facts and ideology. The public is confronted with carefully selected text contents that are reconstructed and in which ideology is coded.