The Marxists interpretation of Brave New World by Aldous Huxley and 1984 by George Orwell: The role of hegemony in dystopian novels
Marksizm açısından Aldous Huxley'nin Cesur Yeni Dünya ve George Orwell'in 1984 romanlarının yorumu: Distopya romanlarında hegemonya rolü
  1. Tez No: 742130
  2. Yazar: AHMED HUSSEIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMAN HASHEMIPOUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma, George Orwell'in 1984 romanında ve Aldous Huxley'in Brave New World romanında tanımlanan hegemonya kavramını uygulamak için otoriter hükümetlerin kullandığı mekanizmayı araştırıyor. Ayrıca, bu çalışma, teknolojik ve ideolojik gelişme yoluyla toplumda egemen sistemin hayatta kalması ve sürdürülebilirliği için devlet kurumlarının sivil politik toplumda nasıl önemli bir role sahip olduğunu tartışmayı amaçlamaktadır. Bunun ötesinde, bu çalışma, egemen sınıfın toplum üzerindeki egemenliğinin bir sonucu olarak ortaya çıkan korku, marjinalleşme, özgürlüklerin yokluğu gibi çatışma türlerine odaklanmaktadır. Bu bağlamda, Marksist edebiyat teorisi ve Gramsci'nin hegemonya kavramından hareketle bu çalışma, egemen sınıfın kitle bilincini etkileyerek distopik sınıflı bir toplum kurma mekanizmasını incelemektedir.
Özet (Çeviri)
The current study sheds light on how hegemony applies in George Orwell's 1984 and Aldous Huxley's Brave New World by authoritarian governments to society to avoid class struggle. In this regard, this thesis is based on Marxist literary theory and Gramsci's concept of hegemony to analyze the mechanism of the ruling class in establishing a dystopian society by influencing mass consciousness. However, the authors attempt in their novels to describe the suffering of communities living under the ruling class's oppression and how the regime controls every aspect of people's lives through the use of technology and ideological means. Furthermore, The second objective of this thesis is to discuss how governmental institutions have an essential role in civil and political society for the survival and sustainability of the hegemonic regime in society through the use of technological and ideological development. Finally, this study focuses on the types of conflicts that arise due to the ruling class's dominance over society, which leads to creat a dystopian society captive by fear, marginalization, and the absence of freedoms.