Post-Marksizm'in gelişim sürecinde sınıf, devlet, siyaset
Class, state, politics on the development process of Post-Marxism
  1. Tez No: 660517
  2. Yazar: EVREN ÖZTEPE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RASİM BERKER BANK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Marksist düşünce 1950'lerden sonra bazı değişimler yaşadı. Bu değişimler, II. Dünya Savaşı sonrası yükselen refah devleti anlayışı, evrensel insan haklarının gelişmesi gibi nedenlerden kaynaklanmaktadır. Dünya genelinde yükselen hareketler -kadın mücadelesi, ekoloji mücadelesi, eşcinsel hakları mücadeleleri, savaş karşıtı hareketler-, insanların itiraz kültürlerini geliştirdi. Topluluklar artık itirazlarını ve taleplerini, yüksek sesle ve“barışçıl”eylemler ile göstermeye başlamışlardır. Barışçıl yollarla kitleselliğe ulaşan bu hareketler, Marksizm'i içerisinde bulunduğu durağanlık döneminden kurtarmak için çeşitli çabalara sevk etmiştir. Bu çabaların bir yansıması olarak karşımıza çıkan Post-Marksizm akımı, kendisine bu hareketleri referans alarak proletaryanın zor yoluyla iktidarı eline geçirmesini kapsayan Marksist görüşe karşı çıkarak; geniş kesimleri içeren halk ittifaklarını kapsayan bir mücadele alanını savunmaktadır. Bu çalışmamızda, Post-Marksizm'in bu mücadele alanını savunurken öncelikle, kendisine öncü olarak kabul ettiği düşünce akımlarına değineceğiz. Post-Marksist düşünürlerin savundukları sınıf tanımlamasını, devlet yorumunu ve savundukları bu fikirlere mücadele alanı olarak belirledikleri radikal demokrasi kavramını inceleyeceğiz. Bu incelemeleri yaparken, Post-Marksistlerin kendilerine yeni politik özne olarak belirledikleri toplumsal hareketleri ve bu hareketlerin Marksizm ve Post-Marksizm arasındaki ilişkilerini göstereceğiz. Bu hareketlerin, Post-Marksizm'in savunduğu gibi, proletaryanın politikanın merkezinden uzaklaştırılması gerektiği fikrine destek olup olmadığı sorusuna cevap arayacağız.
Özet (Çeviri)
Marxist ideology has some alterations after 1950s. These alterations stemming from several causes such as welfare state insight which has risen after WWII and development of universal human rights. Rising movements –feminist, ecological and homosexual struggles and antiwar campaign- have developed the objection culture of humans in whole world. Societies have begun to show their objections and demands via peaceful and effective manner. This movements that reach to collectivity with peaceful ways, get Marxism to dispatch some struggles in order to save from its stagnative era. Emerged as reflections of these efforts, Post-Marxism defends a struggle area that contains community alliances with opposing the Marxist idea which involve forcefully grab the power by proletariat. In our study, we will primarily mention the movement of thoughts which are accepted as pioneer by Post-Marxism while defending this field of struggle of Post-Marxism. We will analyze the ideas of which is defended by Post-Marxist philosophers such as definition of class, the interpretation of state and the term of radical democracy which is dedicated as challenge area by Post-Marxists. While doing this analyze, we will show the social movements that is determined as new politic subject by Post-Marxists and the relation of these movements between Marxism and Post-Marxism. We will search answer for whether these movements, supporting the idea of the repelling proletariat from the center of policy which is asserted by Post-Marxists.