Somatostatin ve bazı analoglarının miktar tayini için elektroanalitik yöntemler geliştirilmesi
Development of electroanalytical methods for quantification of somatostatin and some analogues
- Tez No: 742164
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDEF KIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kimya, Pharmacy and Pharmacology, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Somatostatin ve analogları olan oktreotid ve lanreotid, somatostatin reseptörleri pozitif olan hastalarda tümör büyümesini baskılayabilmekte; böylece metastatik nöroendokrin kanser ve karsinoid tümörlerin gelişimini yavaşlatmakta veya durdurmakta; hırıltılı solunum, kızarıklık ve mide bulantısı gibi belirtileri de ortadan kaldırmaktadırlar. Büyüme hormonu engelleyiciler olarak kullanılan ve sentetik olarak elde edilen somatostatin ve analogları klinik uygulamada yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca somatostatin ve analogları, akromegali ve devlik gibi somatostatin ile ilgili bozuklukların tedavisinde de kullanılmaktadır. Bu tez kapsamında somatostatin ve analogları olan oktreotid ile lanreotid tayini için hassas, seçici ve hızlı bir elektrokimyasal sensör geliştirilmesi; sensörün hassasiyet ve seçiciliğinin arttırılması için moleküler baskılı polimerler (MIP) kullanılması; geliştirilecek olan yeni sensörün performansının değerlendirilmesi; geliştirilen sensör kullanılarak somatostatin ve analoglarının elektrokimyasal davranışlarının incelenmesi; elektrokimyasal analizlerinin optimizasyon ve validasyon çalışmaları gerçekleştirilecektir.
Özet (Çeviri)
Somatostatin and its analogs, octreotide and lanreotide, can suppress tumor growth in patients with positive somatostatin receptors; thus slowing or stopping the development of metastatic neuroendocrine cancer and carcinoid tumors; They also eliminate symptoms such as wheezing, rash and nausea. Synthetically derived somatostatin and its analogs, which are used as growth hormone inhibitors, are widely used in clinical practice. In addition, somatostatin and its analogs are used in the treatment of somatostatin-related disorders such as acromegaly and gigantism. Within the scope of this thesis, development of a sensitive, selective and fast electrochemical sensor for the determination of somatostatin and its analogs, octreotide and lanreotide; using molecular imprinted polymers (MIP) to increase the sensitivity and selectivity of the sensor; evaluation of the performance of the new sensor to be developed; investigation of the electrochemical behavior of somatostatin and its analogs using the developed sensor; Optimization and validation studies of electrochemical analysis will be carried out.