Vangölü örneğinde kıyıların hukuki statüsü
In the legal status of the shores of Lake Van
- Tez No: 742165
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULMENAF TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Kıyılar, geçmişten bugüne insanlık tarafından en çok tercih edilen ve kullanılan alanlar olup gelişen zaman içerisinde kıyılara yönelik talepler de artış göstermiştir. Bu nedenle kıyılardan yararlanma ve kıyıları koruma hususları arasında bir denge kurulması zorunluluğu doğmuş ve böylece kıyılar pek çok hukuki düzenlemeye konu olmuştur. Bu çalışmanın amacı; kıyı mevzuatının Türk Hukuku'ndaki gelişiminin ve Van Gölü kıyılarındaki uygulamalar sonucunda ortaya çıkan sorunlarının belirlenmesi ve bu sorunlara yönelik çözüm önerilerinin geliştirilmesidir. Tezin amacında yer alan verilere ulaşabilmek için literatür taraması yapılmıştır. Bu kapsamda tez üç bölümden oluşmakta olup tezin ilk kısmında kıyı ve kıyılara ilişkin temel kavramlar incelenmiştir. Tezin ikinci kısmında kıyıların hukuki statüsü başlığı altında öncelikle uluslararası hukukta kıyılara yönelik yapılan hukuki düzenlemelere değinilmiş olup ardından Türk Hukuku'nda kıyı statüsünün tarihsel gelişimi ele alınarak geçmişten bugüne kıyılarla ilgili yapılan doğrudan ve dolaylı hukuki düzenlemelerden bahsedilmiştir. Tezin üçüncü kısmında Van Gölü kıyılarının hukuki statüsü incelenmiş olup, tezin ilk iki bölümünde bahsedilen teorik bilgilerin Van Gölü kıyıları uygulaması ele alınarak analizi yapılmaya çalışılmıştır. Bu kapsamda Türkiye genelinde yer alan kıyılarda olduğu gibi Van Gölü kıyılarının da pek çok hukuki, yönetsel ve çevresel sorunlarının olduğu tespit edilmiştir. Bu sorunların çözümünde Kıyı Kanunu'ndaki bilimsel tanım hataları ve eksikliklerin giderilmesi, çerçeve bir Su Kanunu'nu düzenlenmesi yanı sıra, kıyılarla ilgili pek çok hukuki düzenlemenin yarattığı yetki karmaşasının giderilmesi gerekliliği çözüm önerilerinde öne çıkmaktadır. Anahtar Kelimeler : Kıyıların Hukuki Statüsü, Kıyı Yönetimi, Kamu Yararı
Özet (Çeviri)
The coasts are the most preferred and used areas by humanity from past to present, and the demands for benefiting from the coasts have increased over time. For this reason, the necessity of establishing a balance between benefiting from the coasts and protecting the coasts has arisen, and thus the coasts have been the subject of many legal regulations. The aim of this study is to explain the development of the coastal legislation in Turkish Law and determine the problems that arise as a result of the practices on the shores of Lake Van and develop solutions for these problems. In order to reach the data in the aim of the thesis, a literature review was made. In this context, the thesis consists of three parts. In the first part, the coast and the basic concepts related to the coasts are examined. In the second part, under the title of the legal status of the coasts, firstly, the legal arrangements made for the coasts in international law are addressed, then the historical development of the coastal status in Turkish Law is discussed and finally, the direct and indirect legal regulations related to the coasts from the past to the present are mentioned. In the third part, the legal status of the shores of Lake Van has been examined, and the theoretical framework mentioned in the first two parts of the thesis has been analyzed by considering the application of the shores of Lake Van. In this context, it has been determined that, as on the coasts throughout Turkey, there are also many legal, administrative, and environmental problems on the shores of Lake Van. The solution proposals come to the for are the necessity of eliminating the scientific definition errors and deficiencies in the Coastal Law, arranging a framework for Water Law, as well as solving the confusion of authority created by many legal regulations related to the coasts.