Spor lisesinde okuyan öğrencilerin mesleki eğitime yönelik tutumları ile geleceğe yönelik beklentileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of relationship between the future expectations of sport HİGH school students and their attitudes towards vocational education
- Tez No: 742240
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmada, spor lisesinde okuyan öğrencilerin mesleki eğitime yönelik tutumları ile geleceğe yönelik beklentileri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu kapsamda Tokat Şehit Aydoğan Aydın Spor Lisesi ve Sivas Ahmet Ayık Spor Lisesi'nde okuyan toplam 509 öğrencinin mesleki eğitime yönelik tutumları ile geleceğe yönelik beklentileri arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırma ilişkisel araştırma deseni ile yürütülmüştür. Araştırmada katılımcıların demografik özelliklerini belirlemek için kişisel bilgi formu, gelecek beklenti ölçeği ve mesleki eğitime yönelik tutum ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın analizinde IBM SPSS 25 Paket programı kullanılarak değişkenler yüzde (%), frekans, (f) ortalama değerler açısından tanımlayıcı istatistikleri kullanılmıştır. Normallik varsayımını incelemek amacıyla basıklık çarpıklık değerleri incelenmiştir. Veriler normal dağılım gösterdiği için t-testi, tek yönlü Anova testi, pearson korelasyon analizi uygulanmıştır. Sonuç olarak; cinsiyet, spor türü (bireysel, takım sporu), akademik başarı, sınıf seviyesi değişkenleri açısından mesleki eğitime yönelik tutumlarda öğrenciler arasında anlamlı bir farklılığa rastlanmamıştır. Anlamlı farklar gelecek beklentisinin cinsiyet değişkeninin kadınlar lehine doyum alt boyutunda gerçekleştiği görülmüştür. Sınıf seviyesi değişkeninde gelecek beklentisi ilişkilerine bakıldığında ise anlamlı farkların 9 ve 12. Sınıflarda kariyer ve yaşam, konfor alt boyutlarında gerçekleştiği görülmüştür. Sonuç olarak; spor lisesi öğrencilerinin meslek eğitimine yönelik tutumları ile geleceğe yönelik beklentileri arasında pozitif yönlü orta düzey ilişki tespit edilmiştir. Bu ilişkiye göre mesleki eğitime yönelik tutum arttıkça geleceğe yönelik beklentilerde de olumlu yönde artış olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to examine the relationship between the attitudes of students studying at sports high schools towards vocational education and their expectations for the future. In this context, the relationship between the attitudes of 509 students studying at Tokat Şehit Aydoğan Aydın Sports High School and Sivas Ahmet Ayık Sports High School towards vocational education and their expectations for the future was examined. The research was carried out with relational research design. Personal information form, future expectation scale and attitude scale towards vocational education were used to determine the demographic characteristics of the participants in the study. In the analysis of the research, descriptive statistics were used in terms of variables percentage (%), frequency, (f) mean values by using IBM SPSS 25 Package program. In order to examine the assumption of normality, the kurtosis skewness values were examined. Since the data showed normal distribution, t-test, one-way Anova test and Pearson correlation analysis were applied. As a result; no significant difference was found among students in attitudes towards vocational education in terms of gender, sport type (individual, team sport), academic achievement, grade level variables. Significant differences were observed in the satisfaction sub-dimension of the gender variable of future expectation in favor of women. Looking at the future expectation relations in the grade level variable, it was seen that significant differences occurred in the 9th and 12th grades in the career and life, comfort sub-dimensions. As a result; A positive moderate relationship was found between the attitudes of sports high school students towards vocational education and their expectations for the future. According to this relationship, as the attitude towards vocational education increases, there is a positive increase in the expectations for the future.